Social

Studenții și elevii ies la protest, alături de profesorii lor. Președintele Dan, așteptat cu pancarte… studențești

Protestele celor implicați în domeniul educațional continuă la Timișoara. Marți, mai mulți tineri au protestat, extrem de liniștiți, în fața Cinema Timiș, unde a fost prezent și președintele Nicușor Dan. Joi urmează un marș pe străzile orașului.

Trei tinere s-au plasat, marți după-masă, în fața Cinema Timiș, acolo unde avea loc Timisoara Cities Summit, la care era prezent și Nicușor Dan. Pe pancartele protestatarelor puteam citi câteva mesaje sugestive: ”Vă e frică de un popor educat?”, ”Soluția magică pentru scăderea deficitului bugetar: tăiem bursele studențești”.

Acum, protestele continuă la Timișoara. Studenții și elevii din Timișoara împreună cu sindicatele profesorale atât din învățământul universitar cât și preuniversitar ies în stradă pe 2 octombrie de la ora 13:00 pe următorul traseu: Piața Victoriei, în fața clădirii Operei Naționale Române – prin Strada Alba Iulia – Piața Libertății, Strada 9 Mai – Statuia Sfântului Gheorghe -Strada Proclamația de la Timișoara – Hotel Continental – Bulevardul Revoluției din 1989 cu destinația finală la sediul Instituției Prefectului – Județul Timiș (Bulevardul Revoluției din 1989 nr. 17)”, am aflat de la ANOSR.

Conform organizației studențești, fondul de burse a scăzut cu aproximativ 52%, lăsând în jur de 44.000 de studenți fără sprijin financiar încă din iulie 2025.

”Această acțiune reprezintă punctul culminant al unor serii de manifestări inițiate de studenți și elevi în ultimele luni. La marș sunt așteptați peste 500 de participanți – tineri, profesori, părinți și susținători – care vor demonstra solidaritate față de sacrificiile impuse prin austeritatea aplicată educației. De asemenea, mai multe ONG-uri, asociații civice și grupări independente și-au anunțat sprijinul și participarea, întărind mesajul comun: educația nu austeritate. Facem apel către toată comunitatea, ne adunăm pentru a arăta că ne pasă, că nu acceptăm hotărârile luate fără consultarea studenților și că investiția în educație este viitorul. Am spus de nenumărate ori că anul universitar NU poate începe așa!”, transmite ANOSR.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

11 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

13 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

14 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

14 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

14 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

16 ore ago