Politica

Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?

Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că este posibilă realizarea unei alianțe PNL-USR în perspectiva viitoarelor alegeri. El a afirmat că, în contextul actual, formarea unor blocuri politice mai mari este necesară pentru stabilitate. Afirmaţiile lui Bolojan ar putea produce probleme în PNL Timiş, organizaţie aflată sub talpa PSD.

Ilie Bolojan a afirmat că şi zona de centru-drepta trebuzie să-şi unifice forţele, iar prin urmare o alianţă între PNL şi USR ar fi necesară.

„Dacă luăm în calcul sistemul de vot cu alegere din primul tur, se duce către blocuri mai mari. Pulverizarea politică nu te ajută la stabilitate. Dacă suntem oameni raționali, ar trebui ca și pe zona de centru-dreapta să reunim forțele (…) Pentru a avea șanse la alegeri în urbanul mare, trebuie să ai un bloc relativ de 25-30%”, a declarat Ilie Bolojan, referindu-se la o posibilă alianță PNL-USR.

Liderul PNL a subliniat că, pentru a avea șanse electorale în marile centre urbane, este necesar un sprijin electoral consistent.

„Realitatea politică ne obligă să luăm în calcul blocuri mai mari, doctrinare, cu o bază de colaborare. Și da, acest lucru este posibil. Alianțele trebuie construite”, a mai declarat Bolojan.

Afirmaţiile lui Bolojan pot aduce mari dureri de cap liderilor PNL Timiş, cunoscut fiind faptul că această organizaţie s-a pus în siajul PSD la nivel local.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Vești bune, la final de an, pentru locuitorii comunei Moşniţa Nouă. S-a semnat contractul pentru ridicarea unei noi grădiniţe moderne

O nouă grădiniţă urmează să fie construită în localitatea Moşniţa Nouă, aceasta urmând să deservească…

O oră ago

Problemele cu bătrânii de la Lenauheim au creat o nouă comisie, la Prefectură

Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia…

2 ore ago

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a…

5 ore ago

Prin ADR Vest sunt oferite 800.000 de euro pentru dezvoltarea mobilității urbane

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru…

6 ore ago

Mai avem doar o săptămână până vom putea circula prin Pasajul Solventul/VIDEO

Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim…

7 ore ago

Bandă desenată realizată de studenții de la Grafică, în expoziție la Muzeul Național de Artă Timișoara

Începând de astăzi, Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul la…

7 ore ago