Sănătate

Studii clinice în gastroenterologie derulate în cadrul Asociației OncoHelp

Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii inovatoare prin intermediul studiilor clinice desfășurate în Compartimentul de Gastroenterologie al Asociației OncoHelp.

Aceste programe de cercetare, organizate la nivel global și coordonate de echipe internaționale, dau posibilitatea utilizării unor terapii biologice de ultimă generație, inclusiv agenți monoclonali, care pot duce la reducerea inflamației și controlul bolii. Medicația este atent selectată, adaptată fiecărui pacient în parte, iar monitorizarea este strictă, de la primele administrări până la finalul protocolului de studiu.

Studiile se adresează îndeosebi pacienților care nu răspund la terapiile convenționale. Pentru mulți dintre ei, includerea într-un astfel de program poate însemna nu doar controlul simptomelor, ci și posibilitatea ca afecțiunea să intre în remisie.

În plus, pot fi incluși și pacienți neasigurati, fără bariere financiare, iar pe durata studiului toate analizele, consulturile și procedurile medicale, inclusiv colonoscopiile, sunt oferite gratuit în cadrul Compartimentului de Gastroenterologie al Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp.

„Participarea este voluntară, iar pacienții au dreptul să renunțe oricând, fără consecințe asupra îngrijirii medicale ulterioare. Pentru cei care vin de la distanță, se decontează transportul și poate fi asigurată cazarea pe toată perioada desfășurării studiului, astfel încât accesul la tratament și evaluări să fie posibil tuturor. Bolile inflamatorii intestinale sunt afecțiuni cronice ale tubului digestiv, ce se caracterizează printr-o inflamație a mucoasei intestinale, care evoluează în pusee și perioade de remisiune. Acestea afectează, în principal, persoane tinere și active, iar forme precum boala Crohn sau colita ulcerativă pot duce, netratate corespunzător, la complicații severe. Zece pacienți participă deja la asemenea programe, iar rezultatele obținute sunt promițătoare”, spune dr. Răzvan Diaconescu – medic primar gastroenterolog – doctor în științe medicale – Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp.

Compartimentul de Gastroenterologie din cadrul Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp este acreditat la nivel european pentru derularea studiilor clinice în gastroenterologie.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Primăria Timișoara caută furnizor pentru macazuri, pentru 6,5 milioane de lei. Vor fi instalate la pasajul Solventul

Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…

14 minute ago

Ce influenţe pot avea alegerile din Bucureşti asupra Timişoarei

Or fi miticii şmecheri, dar nu sunt proşti. Mă rog, al doilea enunţ nu ştiu…

30 de minute ago

Se poate! Baschetbaliștii Timișoarei au învins după un meci spectaculos, în prelungiri, bronzul ediției trecute

La meciul 10 al echipei din acest sezon și la al 401-lea pentru antrenorul Dragan…

37 de minute ago

Şag, o comunitate în plină dezvoltare. Confirmare de la prefectul Cornelia Micicoi

La finalul săptămânii trecute, prefectul Cornelia Micicoi a făcut o vizită în comuna Șag, vizate…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 8 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

10 ore ago