Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm. Au fost înlocuite conducte, au fost efectuate reparații și intervenții de urgență la utilajele de producere a energiei termice, intervenții pentru eliminarea neconformităților din exploatare.
Colterm S.A. în insolvență, anunță că a derulat, în 2025, lucrări de reparații și modernizare pe rețelele primare și în centrale, cu obiectivul menținerii siguranței în funcționare și al reducerii riscului de avarii. În paralel, au fost definite intervențiile majore programate pentru anul 2026, în special la CET Sud, pentru creșterea eficienței și eliminarea neconformităților din exploatare.
Pe rețeaua primară de termoficare, în 2025 au fost înlocuiți 416 metri de conducte, cu diametre cuprinse între DN 80 și DN 700 mm. Totodată, au fost realizate 74 de intervenții, lucrări necesare pentru remedierea avariilor apărute și pentru menținerea funcționării sistemului în condiții de siguranță. Amintim, 13 km de conducte magistrale de transport a agentului termic de la CET Sud la Timișoara vor fi modernizați cu fonduri europene, obținute de Primăria Timișoara.
În același timp, pe rețelele secundare au fost realizate peste 100 de reparații curente și intervenții, fiind montați aproximativ 4.400 de metri de conducte: aproximativ 1200m pentru apă caldă, 2000m la încălzire și 1200m de recirculare, acolo unde starea tehnică a impus acest lucru.
În centralele Colterm, lucrările importante au vizat înlocuirea sistemelor sub presiune la CAF 4 din CT Centru și înlocuirea sistemelor sub presiune la unul dintre circuitele principale de livrare a agentului termic din CET Sud. Aceste intervenții sunt esențiale pentru exploatarea în siguranță a instalațiilor și pentru prevenirea unor defectări majore în perioadele de funcționare intensă.
Starea avansată de uzură a unor echipamente și instalații impune intervenții etapizate și planificate pe termen mediu. O parte dintre lucrările necesare nu pot fi realizate simultan, fie din motive tehnice, fie din cauza duratelor mari de execuție ale echipamentelor la producători.
Tot în 2025, după opt ani de colaborare, contractul de prestări servicii dintre Colterm și Primăria Municipiului Timișoara a ajuns la final. Acesta a vizat lucrări de reparații și întreținere pentru imobilele municipiului, intervenții de eliberare a domeniului public, precum și lucrări punctuale în clădiri administrative, inclusiv reparații la birouri din sediul Primăriei Timișoara. În baza acestui contract, Colterm a facturat prestații de aproximativ 36.000.000 lei, pe întreaga durată de valabilitate a acestuia.
În ce privește planurile pentru 2026, la CET Sud sunt programate lucrări majore pentru creșterea eficienței și eliminarea neconformităților din exploatarea utilajelor de producere a energiei electrice și termice în cogenerare. Sunt vizate înlocuirea a 3 boilere de termoficare, lucrare planificată inițial pentru 2025, dar amânată din cauza timpilor mari de execuție la producător; înlocuirea supraîncălzitorului la cazanul nr. 3 din CTP; reparații la puțurile deversoare și la conducta de legătură din depozitul de zgură și cenușă; intervenții la turbina de abur; reparații la morile de cărbune, stabilite în funcție de gradul de uzură, în perioadele de oprire a furnizării agentului termic
„Lucrările sunt planificate etapizat, în funcție de starea tehnică a instalațiilor și de posibilitatea de a menține continuitatea furnizării. Intervențiile vor fi realizate din fondurile proprii ale Colterm, iar prioritatea rămâne funcționarea în siguranță a sistemului și intervenția acolo unde riscurile sunt cele mai mari”, spune administratorul special al Colterm, Cristian Amza
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…