Consiliul Judeţean Timiş

La Castelul Huniade avansează lucrările de reabilitare/VIDEO

Șantierul pentru reabilitarea celei mai vechi clădiri din Timișoara, Castelul Huniade, avansează. Au fost montate schelele pe toată clădirea, în interior se lucrează la curățarea pereților, iar marmura roșie aplicată a fost pusă în siguranță, anunță președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, după o vizită pe șantier. Prima aripă a castelului ar urma să fie finalizată în acest an, cel puțin asta este dorința celor implicați.

În acest moment, toate problemele aferente proiectului sunt depășite, spune șeful CJT.

”După 20 de ani de când Castelul Huniade a fost închis, 20 de ani de neputință, 20 de ani în care ni s-a explicat că nu se poate face nimic aici, ba că nu sunt bani, că nu sunt avize, ba că nu avem constructor, iată că noi am găsit de toate. La Castelul Huniade se lucrează și se lucrează chiar într-un ritm bun. Unora le-a plăcut și le place să vorbească despre identitate, despre patrimoniul orașului, și asta în timp ce au lăsat să se degradeze cel mai impunător monument timișean. Practic, vorbim despre un eșec administrativ continuu, de birocrație, de pasarea responsabilității. Noi ne-am angajat, însă, anul trecut să redăm orașului, județului Timiș, de ce nu Banatului, acest simbol al trecutului, și asta printr-un proiect de 125 de milioane de lei”, transmite Alfred Simonis.

Primele rezultate concrete ar putea fi văzute până la finalul acestui an.

”Ne dorim să terminăm lucrările la aripa de nord-vest anul acesta, iar în următoarea perioadă ritmul va fi accelerat”, spune șeful CJ Timiș.

Care e stadiul lucrărilor? Șantierul avansează concret și asta e important, mai mult se fac descoperiri spectaculoase.

”S-a montat schela pe toată lungimea clădirii, iar în interior se decapează pereții și se scoate marmura roșie de Moneasa, pentru a o pune în siguranță până la finalizarea lucrărilor brute. În același timp, continuă lucrările de injectare în sol, de consolidare, lucrări extrem de importante pentru a preveni alunecarea, deplasarea clădirii. Specialiștii lucrează și ei în continuare în anumite părți ale castelului pentru a scoate la lumină vestigiile medievale. Până acum au fost descoperite deja tronsoane din zidul de incintă al castelului medieval ce datează din perioada lui Iancu de Hunedoara. Mai mult, au fost găsite și fragmente de ziduri care făceau parte din reședința regala a lui Carol Robert de Anjou, cel care a și ridicat, de altfel, primul castel. Am vizitat din nou Castelul Huniade, am vorbit cu cei care coordonează ceea ce se întâmplă aici și le-am cerut să respecte graficele de lucrări astfel încât la începutul anului viitor să putem deschide o parte a acestui monument emblematic al Timișului”, a mai declarat Alfred Simonis.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Lugoj și Sânnicolau Mare, orașe pilot într-un proiect european pentru planificare urbană și energetică derulat prin intermediul CJ Timiș

Consiliul Județean Timiș a participat la un proiect european dedicat tranziției către energie curată, în…

33 de minute ago

Siguranța alimentelor și sănătatea publică în era digitalizării, dezbătute la CCIAT

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru…

42 de minute ago

Primăria Timișoara a anunțat numele noului director de la Spitalul Victor Babeș

La doar câteva zile de la momentul în care fostul manager și-a anunțat plecarea din…

57 de minute ago

Șapte proiecte în cinci minute. Consiliul Local Timișoara a aprobat cofinanțarea de 119 milioane de lei pentru Magistrala Verde și Inelul 2

Aleșii locali timișoreni au aprobat, joi, în cadrul unei noi ședințe de plen extraordinare, de…

O oră ago

Anunț TIMPARK

Anunț licitație deschisă cu strigare, pentru valorificarea vehiculelor fără stăpân/abandonate pe terenuri aparținând domeniului public…

2 ore ago

La UVT a avut loc o nouă ediție a Career Days

Universitatea de Vest Timișoara a desfășurat o nouă ediție din seria „Career Days@UVT”. Evenimentul s-a desfășurat…

4 ore ago