CNAIR a semnat contractul de execuție pentru ultimul din seria de trei contracte pentru realizarea unui drum expres între Arad și Oradea, acest proiect ”luând fața” celui privind realizarea autostrăzii Timișoara – Moravița. În acest moment, pe întreaga lungime de 120.47 de kilometri ai întregului Drum Expres Arad-Oradea sunt contracte parafate cu constructorii.
Joi a fost semnat contractul pentru execuția Lotului 3 (47,07 km) al acestui drum expres strategic pentru România. Constructorul turc (Nurol İnsaat Ve Tİcaret Anonİm Sİrketİ) are la dispoziție 2,85 miliarde de lei (fără TVA) și 24 de luni pentru finalizarea lucrărilor prevăzute în acest contract de execuție.
Finanțat prin Programul Transport (PT) 2021-2027, proiectul include construcția a 29 de structuri, printre care se remarcă pasajul de la km 108+925 (peste CF și DJ709B), cu o lungime de 592 de metri.
Drumul Expres Arad-Oradea este parte integrantă din coridorul rutier european strategic care va asigura conexiunea dintre Marea Baltică, Marea Neagră și Marea Egee.
Acest nou drum de mare viteză este compus din 3 loturi. Lotul 1 (33,7 km), la care se adaugă drumul de legătură la DN 79 – Salonta (5,3 km), contractul a fost semnat în data de 28 mai 2025. Lotul 2 (39,7 km), la care se adaugă drumul de legătură până la granița cu Ungaria (10 km), are contract semnat în data de 23 septembrie 2025. Lotul 3 (47,07 km), la care se adaugă drumul de legătură cu zona industrială Arad Vest (2,9 km), are contract semnat joi, 29 ianuarie 2026.
Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat instituirea de restricții de circulație…
Procurorii DIICOT împreună cu poliţiştii de la BCCO au efectuta o percheziţie într-un imobil din…
Politehnica Timișoara dispută vineri cel de-al doilea joc oficial în deplasare din 2026. Alb-violeții, care…
Consiliul Județean Timiș a participat la un proiect european dedicat tranziției către energie curată, în…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru…
La doar câteva zile de la momentul în care fostul manager și-a anunțat plecarea din…