Politica

Marilen Pirtea: “Ideea unei Europe mai unite și mai influente pe scena internațională este larg susținută în România”

Cea mai recentă ediție a Eurobarometrului, un sondaj realizat sub patronajul Parlamentului European în toamna anului 2025, conturează imaginea unei societăți europene marcate de neliniște față de evoluțiile globale, afirmă rectorul Universității de Vest din Timișoara (UVT), Marilen Pirtea. Acelaşi barometru artaă însă că europenii continuă să vadă în Uniunea Europeană un reper de stabilitate și protecție.

 Datele arată că majoritatea cetățenilor privesc viitorul lumii cu pesimism, pe fondul conflictelor armate din vecinătatea UE, al amenințărilor teroriste și al insecurității generate de atacuri cibernetice, dezinformare și utilizarea inteligenței artificial, afirmă Marilen Pirtea.

“Această anxietate globală contrastează însă cu percepția cetățenilor asupra propriei vieți și a spațiului european, unde optimismul rămâne semnificativ mai ridicat, în special atunci când respondenții se raportează la situația familiei lor sau la viitorul Uniunii”, subliniază Pirtea, apelând la concluziile Eurobarometrului, publicate în februarie 2026.

El a remarcat că în România, ca și în restul Uniunii Europene, securitatea domină agenda preocupărilor publice.

 “Războaiele din apropierea granițelor UE, terorismul și atacurile cibernetice sunt resimțite ca riscuri majore, la care se adaugă îngrijorări legate de migrația necontrolată, dezastrele naturale și schimbările climatice. În paralel, se conturează o teamă accentuată față de degradarea spațiului informațional: dezinformarea, discursul instigator la ură, conținutul fals generat de inteligența artificială și lipsa de transparență a algoritmilor sunt percepute ca amenințări directe la adresa coeziunii sociale și a democrației. Astfel, în cazul României, datele confirmă o maturizare a raportării cetățenilor față de proiectul european. Acum sprijinul necesar de la UE nu mai este dominant emoțional sau aspirațional, ci este legat de securitate, stabilitate economică și protecție socială. Faptul că românii susțin un rol mai puternic al Parlamentului European indică o acceptare tot mai clară a ideii că deciziile relevante se mută la nivel supranațional, mai ales în domenii precum apărarea, energia sau combaterea dezinformării”, a continuat Pirtea

El mai spune că așteptările față de Uniunea Europeană ale cetățenilor ei cresc, pentru că o majoritate clară a acestora consideră că rolul UE în protejarea populației împotriva crizelor globale și a riscurilor de securitate ar trebui să devină mai important.

“Ideea unei Europe mai unite și mai influente pe scena internațională este larg susținută, inclusiv în România, unde sprijinul pentru o voce europeană mai puternică în lume rămâne solid. Apărarea și securitatea, competitivitatea economică, industria și independența energetică sunt văzute drept direcții strategice esențiale pentru consolidarea poziției UE în anii următori”, a conchis rectorul UVT.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Cupa României la handbal se decernează la Timișoara!

Turneul final al Cupei României de handbal, la masculin, se va juca la Timișoara. Clubul…

11 ore ago

Primăria Timișoara pune semafoare în intersecția străzilor Brâncoveanu și Eneas

Intersecția dintre bulevardul Constantin Brâncoveanu și strada Eneas va fi semaforizată, a decis primăria. Aceasta,…

12 ore ago

Piața imobiliară timișoreană rămâne cea mai stabilă din România. Valoarea medie a unui credit, 76.400 de euro

Timișoara se remarcă printr-o piață imobiliară percepută ca fiind una dintre cele mai stabile din…

15 ore ago

Primăria Timișoara vrea să sterilizeze gratuit 700 de câini și 300 de pisici. Se caută veterinar executant

În următorii doi ani, la Timișoara ar putea fi sterilizați gratuit 700 de câini și…

15 ore ago

Ziua Femeii sărbătorită în… ring la Timișoara

Clubul de box Viitorul Timișoara a organizat un antrenament gratuit dedicat exclusiv femeilor, iar evenimentul…

16 ore ago

Sondaj INSCOP. AUR se menţine detaşat pe primul loc, dar coboară la sub 40 de procente

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

17 ore ago