Invatamant

Noi succese ale echipei de studenți ai Facultății de Drept Timișoara

Echipa Facultății de Drept Timișoara a participa, în perioada 6–8 martie, la Atena, la runda internațională regională a concursului „European Human Rights Moot Court Competition Helga Pedersen”. Este un prestigios concurs studențesc de drepturile omului, aflat la a 14-a ediție, organizat de ELSA International, în cooperare cu Consiliul Europei, Curtea Europeană a Drepturilor Omului și European Human Rights Association.

Accesul în această etapă a concursului s-a făcut pe baza memoriilor scrise pregătite de participanți. Echipa Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) a fost compusă din Ana Marina Ardelean și Daria Răulea (anul III al programului de studii de licență European and International Law) și Iarina Modol (anul IV al programului de studii de licență Drept).

Competiția constă într-o simulare a procedurilor în fața Curții Europene a Drepturilor Omului, în care echipele participante prezintă argumentele părților dintr-o cauză vizând garanțiile dreptului la un proces echitabil asigurate în cadrul unor proceduri penale naționale în care un stat folosește inteligența artificială și limitează accesul reclamantei la dosarul cauzei invocând siguranța publică.

În cadrul rundei internaționale regionale, Ana Marina Ardelean a obținut cel mai mare punctaj pentru pledoarii combinate și premiul pentru cel mai bun pledant (Best Oralist Award).

Pregătirea echipei Facultății de Drept din Timișoara a fost coordonată de profesorii Raluca Bercea și Bianca Andreea Iaici, fostă participantă la rundele finale ale acestui concurs.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timişoreanca Adina Szitar este noua şefă a Inspectoratului de Stat în Construcții (ISC). A fost propusă de USR şi înlocuieşte o PSD-istă

La propunerea USR, timişoreanca Adina Szitar a fost numită astăzi în funcția de inspector general…

2 ore ago

Primăria Ghiroda le aminteşte organizatorilor de evenimente de obligaţia privind plata impozitului pe spectacole

Primăria Comunei Ghiroda le transmite operatorilor economici, organizatorilor de evenimente și tuturor persoanelor care desfășoară…

2 ore ago

Se reia circulația vaporașelor pe Bega

Societatea de Transport Public Timișoara anunță reluarea transportuuil public pe apă pe canalul navigabil Bega,…

4 ore ago

Viitorul energiei, întors pe toate fețele la UPT în cadrul conferinței „AIEE Talk – Cariera în industria energetică”

Interes major pentru un subiect important de viitor! Universitatea Politehnica Timișoara a găzduit conferința „AIEE…

6 ore ago

La Muzeul Satului Bănățean Timișoara s-a terminat reorganizarea. Se redeschide pentru public, de duminică

Închis pentru public la scurt timp de la numirea unui nou director, în persoana lui…

8 ore ago

Sondaj INSCOP. Românii au mai mare încredere în Dominic Fritz decât în Sorin Grindeanu

Potrivit unui sondaj INSCOP, primarul Timişoarei, Dominic Fritz, preşedinte USR, se bucură de mai mare…

8 ore ago