BC Timişoara a obţinut o victorie în etapa a XVIII-a a Diviziei A de baschet masculin. „Leii din Banat” s-au impus, acasă, în faţa formaţiei CSU Cuadripol Braşov cu 80-75.
Jucătorii lui Dragan Petricevic au primit. Miercuri. vizita baschetbaliştilor de la CSU Cuadripol Braşov, echipă aflată pe penultimul loc în clasament. Gazdele au început bine partida, iar după primele 10 minute de joc conduceau cu 24-15. Deşi în primele minute ale sfertului doi braşovenii au mai redus din handicap, BC Timişoara a intrat la pauza mare cu un avantaj considerabil, de peste 20 de puncte: 50-29. În următoarele 10 minute, situaţia avea să se schimbe în detrimentul timişorenilor. Cuadripol a marcat 21 de puncte, astfel că sfertul patru i-a prins pe bănăţeni la doar nouă puncte avantaj: 59-50. Cu doar cinci minute înainte de final, oaspeţii s-au apropiat la patru puncte de jucătorii lui Dragan Petricevic, care au reuşit să se menţină în avantaj până la final, câştigând partida cu 80-75. Cei mai buni marcatori de la BC Timişoara au fost Milos Pesic şi Nenad Markovic, cu câte 21 de puncte, şi Rade Dzambic, cu nouă reuşite.
„Nimic surprinzător. Eu nu sunt în căutarea senzaţionalului şi nu văd de ce să facem acum o poveste despre acest meci, ca şi cum ar fi ruşinea baschetului timişorean. La 20 de puncte diferenţă am avut opt aruncări de trei puncte consecutive, Pesic, Dragoş Andrei şi Dzambic, aruncări din poziţii deschise, care nu au intrat în coş. Când nu ai nici măcar un pivot, Păltinişanu, în vestiar, Miskovic, accidentat, Mihuţ, lovit, este foarte greu să te lupţi”, a declarat, la final, tehnicianul Dragan Petricevic. Antrenorul lui BC Timişoara a pus jocul mai slab din sfertul trei pe seama oboselii. Baschetbaliştii timişoreni au efectuat câte două antrenamente luni şi marţi, pentru a se pregăti mai bine pentru meciul cu CSU Ploieşti. Partida din etapa a XIX-a se joacă sâmbătă, de la ora 18, la sala „Constantin Jude”.
Rezultate înregistrate în etapa a XVIII-a în cadrul diviziei A de baschet masculine
CS Otopeni – Gaz Metan Mediaş – 79-87
CSU Asesoft Ploieşti – U Mobitelco BT Cluj Napoca – 82-73
Steaua Turabo Bucureşti – CSM Oradea – 98-85
BC Timişoara – CSU Cuadripol Braşov – 80-75
BCM U Piteşti – SCM Universitatea Craiova – 89-72
CSU Atlassib Sibiu – BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc- 85-76
Politehnica Iaşi – Energia Rovinari – 69-87
CSM Bucureşti – BC Mureş se va juca pe 9 martie 2011.
Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…
Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…
Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…
Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…
Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…
Direcția Apelor Banat informează că au fost înregistrate ploi însemnate în bazinul superior al Timișului,…