Arhiva pentru eticheta: victorie

Editorial de Ino Ardelean

Alin Nica, victorie à la Pirus

Probabil, vineri seara, Alin Nica şi apropiaţii săi din PNL Timiş au desfăcut sticlele de şampanie, sărbătorind o mare victorie. Chiar în faţa preşedintelui naţional, Nicolae Ciucă, gruparea dizidenţilor a fost înfrântă. Dar, oare chiar e o victorie cu care să te poţi lăuda, urcându-te pe-un soclu? Împotriva cui a fost “magistrala” izbândă a lui

Victorie à la Cîţu. “Echipa câştigătoare”, demnă de o antologie a prostiei colective

“Bă, noi am venit să vă ajutăm, că aţi scăzut sub 15% în sondaje şi Iohannis are sub 12!”. Exact aşa s-a adresat deputatul miliţian sindicalist PSD-ist, Dumitru Coarnă, într-un studio de televiziune, deputatului PNL Daniel Constantin. Acesta din urmă a înghiţit în sec, neavând nicio reacţie la apelativul umilitor, poate şi de teama ghiolbăniei

Coriolan Garboni

Ioan Gârboni obține o nouă victorie în războiul cu Primăria Timișoara

Managerul rămas fără post al Filarmonicii Banatul obține o nouă victorie, categorică, în instanță, împotriva Primăriei Timișoara, care l-a lăsat fără post. Joi, Curtea de Apel Timişoara a anulat deciziile prin care a ajuns în această poziție. Cele două decizii contestate au fost, una anulată, cea de a două considerată nelegală de instanță. Municipalitatea timișoreană

Romania Jocurile Olimpice

România, victorie la debut. Greu, dar meritat. Doi timișeni au jucat bine în acest joc

Naționala de fotbal a României a început cu dreptul meciurile de la Jocurile Olimpice. Naționala lui Rădoi a învins cu 1-0 pe Honduras și are șanse mari de calificare în faza următoare. Hondurienii și-au băgat mingea în poartă în finalul primei reprize, după un corner executat perfect de Andrei Ciobanu. Căpitan de echipă a fost

Lugojul continuă să impresioneze la fileu, victorie dramatică împotriva Galaţiului

După victoria excepţională cu Dukla Liberec din Challenge Cup (3-0), prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a mai obţinut o victorie importantă. Într-un adevărat derby pentru locul 5, echipa de pe Timiş a trecut de Belor Galaţi, formaţie pregătită de Bogdan Paul, care în urmă cu câteva sezoane a fost antrenorul bănăţencelor. A fost 3-2

Leii din Banat s-au impus în Trivale. Victorie importantă pentru bănățeni

Etapa a 8-a a primei părți a campionatului a însemnat un imens balon de oxigen pentru SCM Timișoara care s-a impus la Pitești, după un meci spectaculos. Violeții din Timișoara i-au învins pe cei din Trivale cu 99-96, ultimul sfert fiind decisiv pentru stabilirea învingătoarei. Partida a fost spectaculoasă, cu multe coșuri care au încântat

ASU Politehnica

Politehnica merge din ce in ce mai bine. Victorie mare la Mioveni

ASU Politehnica își continuă șirul extraordinar al rezultatelor pozitive. Echipa cu cea mai bună apărare din Liga a II-a a terminat încă un meci fără să primească gol, chiar pe terenul lui CS Mioveni, una dintre trupele fruntașe, pe care chiar a învins-o, 0-1! Deplasare dificilă în prima etapă a returului Ligii a II-a, pentru

Periplu al liberalilor prin piețele centrale ale Timișoarei pentru a sărbători victoria, încheiat cu șampanie, la sediul partidului/Foto

După aflarea rezultatelor exit poll, liberalii au făcut o plimbare prin piețele centrale ale Timișoarei, pentru a-și manifesta bucuria câștigării alegerilor. Un grup de liberali, în frunte cu Nicolae Robu, liderul PNL în Timiș, a mers prin Piața Unirii și Piața Victoriei, trecând prin Piața Libertății, fluturând steagul României. Au scandat „Iohannis – PNL”. Întorși

Mai buni ca foștii prim-divizionari. Ripi a învins Chiajna

Arena Electrica a fost locul de disputare al unei bătălii foarte importante pentru lupta salvării de la retrogradare. Ripensia, din postură de gazdă a întâlnit Concordia Chiajna, echipe ce se află în căutare de puncte. În ciuda scorului strâns, trupa bănățeană s-a impus cu 2-1, după 1-1 la pauză. Gazdele au început partida în atac,

Victorie clară şi în returul dublei amicale SCM – KTE

SCM Timişoara a depășit prim-divizionara maghiară KTE-Duna Aszfalt, în ultimul meci de verificare dinaintea campionatului, desfășurat la sala Constantin Jude. Brown&Co. s-au impus cu la 20 de puncte diferență, după ce conduceau și la pauza mare, 39-32. „A fost un meci foarte bun de pregătire, cu o echipă care joacă un baschet corect, curat. Cele

Succes categoric şi moral refăcut. Saracens a învins în prologul etapei a VI-a pe Tomitanii

Fără probleme. Cu 11 eseuri date şi doar unul primit, Timişoara Saracens s-a impus clar în primul joc al etapei a VI-a din Superliga de rugby. A fost un adevărat galop de sănătate pentru elevii lui Sosene Anesi care au câştigat partida contra Tomitanilor Constanţa cu 69-7. Până la pauză, Tevita Manumua (două), Marius Lungu,

România, a doua victorie la Mondial! Timişoreanul Paulevici, din nou pe lista marcatorilor

România îşi continuă parcursul de la Campionatul Mondial de minifotbal organizat la perth, în Australia. După 10-0 cu Nigeria în meciul din debut, când pe lista marcatorilor s-au aflat şi cei doi jucători de la MAV Sports Timişoara, Plopeanu şi Paulevici, tricolorii au avut un meci mai greu cu Ucraina. Însă, după 40 de minute

Pandurii Poli

Există minuni! ASU Politehnica a învins clar la Severin

Politehnica înscria ultima dată în campionat în etapa a II-a, în victoria cu 3-0 de la Tg. Jiu cu Pandurii. De atunci doar înfrângeri, sau remize albe. Până azi, când trupa violetă a învins altă echipă ce poartă numele orașului Tg. Jiu, Viitorul Pandurii, dar care joacă la Severin. A fost 4-1 pentru poliști, care în sfârșit au jucat cum trebuie…