Categories: Sport

În tur, pentru AS Peciu Nou a aparat si antrenorul Mihai Dorobantu

12. AS Peciu Nou 17 4 5 8 27 – 36 17 -10

Mihai Dorobanţu, antrenorul celor de la AS Peciu Nou, este mulţumit de turul de campionat, ţinând cont de lotul avut la dispoziţie.

„În primele etape ne adunam cu greu 11 jucători. A fost foarte greu în prima parte a turului. Într-un joc, din cauza lipsei mai multor jucători, am fost nevoit să intru şi eu pe teren, în poartă. Până la urmă, odată cu trecerea etapelor, ne-am reglat şi efectivul de jucători şi au apărut în acest fel şi rezultatele bune”, spune Mihai Dorobanţu. Antrenorul de la Peciu Nou a reliefat importanţa primăriei localităţii timişene pentru echipa pe care o antrenează. „Fără ajutorul primăriei, nu cred că se mai punea problema ca această echipă să evolueze în Liga a IV-a. Avem noroc că actualul primar, Ioan Fărcălău, înţelege fenomenul fotbalistic foarte bine şi ajută echipa. Ioan Fărcălău a jucat ani buni fotbal pentru Unirea Peciu Nou, la acelaşi nivel”, mai spune antrenorul. Hoţa, cu şapte reuşite, este golgheterul formaţiei, fiind secondat de unul din veteranii echipei, Ilie Stoican, cu cinci reuşite. Ilie Stoican este cea mai importantă pierdere pentru echipă, după ce a ales să joace la CFR Timişoara, cu un eşalon mai jos. Pentru trupa din Peciu Nou evoluează şi veteranul Ionel Bărbosu, care a făcut istorie în tricoul Politehnicii Timişoara la începutul anilor ’90. „Prin plecarea lui Stoican se poate spune că echipa a pierdut la capitolul experienţă. După plecarea acestuia ne-am reorientat spre un jucător cu experienţă şi l-am readus la echipă pe Ilea, de la Informatica Timişoara, care joacă în centrul defensivei”, a încheiat Dorobanţu.
În ancheta demarată de www.debanat.ro pentru desemnarea celor mai valoroşi fotbalişti din Liga a IV-a Timiş, antrenorul de la AS Peciu Nou a făcut următorul clasament: 1. C. Bota (Juventus Pişchia); 2. Berceanu (Flacăra Făget); 3. Micu (Spartak Gottlob); 4. Wilhelm (Pobeda Dudeştii Vechi); 5. Albeanu (Auto).

Share
Published by
Cosmin Bradu
Tags: liga a IV-a

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

12 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

15 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

16 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

16 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

18 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

18 ore ago