Categories: SocialTimp liber

Zilele Basarabiei, la Timisoara

În perioada 25-27 martie va avea loc, în oraşul de pe Bega, cea de-a XI-a ediţie a Festivalului Cultural Zilele Basarabiei. Acesta este pus la cale de Organizaţia Studenţilor Basarabeni şi va grupa mai multe evenimente.

Evenimentul se va desfăşura începând de vineri, 25 martie, ora 10, până duminică, 27 martie, ora 21, în diferite locuri din Timişoara. În program sunt prevăzute trei seri de concerte, pe scenă urmând să urce formaţia bucureşteană Travka, ce are rădăcini basarabene, precum şi alte patru trupe de peste Prut îndrăgite de publicul din România: Alternosfera, Snails, Paralela 47 li Dubas. Pentru amatorii de muzică populară va concerta cel mai renumit ansamblu folcloric al comunităţii româneşti din sudul Basarabiei, Dor Basarabean. Proiectul Krum RUM al Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Republica Moldova va oferi publicului timişorean ocazia de a cunoaşte teatrul românesc de peste Prut. Din program nu vor lipsi dezbaterile, lansarea cărţii „Românii din Bugeac pe cale de dispariţie”, de George Damian, şi expoziţia de pictură a tânărului artist Sergiu Popescu. Va veni la festival, tocmai de pe Planeta Moldova, şi Mitoş Micleuşanu. Data de 27 martie 1918 rămâne un moment istoric foarte important pentru români, Basarabia fiind provincia care a dat startul procesului de reîntregire a României Mari.

Share
Published by
Dana Popa
Tags: festival

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

8 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

10 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

11 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

12 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

12 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

13 ore ago