Categories: SportUltima ora

Jucatorii de la Poli nu mai suporta limba ascutita a lui Iancu

Cu patru etape înainte de finalul campionatului, cei mai mulţi dintre jucătorii de la Poli Timişoara îşi manifestă nemulţumirea faţă de conducerea clubului. Într-un comunicat remis agenției Mediafax, alb-violeții fac referire la „atacurile, criticile şi minciunile şi uneori chiar jignirile” venite din partea conducerii.

Marian Iancu și-a atacat propriii jucători ori de câte ori echipa a dat semne de slăbiciune în campionat. Ultimul care a făcut cunoştinţă cu limba ascuţită a lui Iancu este Ianis Zicu, despre care a spus că are câteva kilograme în plus şi că nu mai joacă nimic din acest motiv. În urmă cu câteva zile, pe un post de televiziune din Bucureşti, realizatorul Horia Ivanovici a atacat mai mulţi jucători timişoreni. Despre Zicu a afirmat că este gras şi că mănâncă mai mult decât el (n.r. Horia Ivanovici are peste 100 de kilograme), Alexa a fost acuzat că stă în anturajul unor interlopi din Timişoara, iar despre brazilienii Helder şi Rocha a spus că sunt mari amatori de şpriţuri. Se pare că informaţiile respective au fost oferite chiar de Marian Iancu, finanțatorul timișorenilor fiind foarte apropiat de moderatorul bucureștean.
„Ştim că ne aflăm într-o conjunctură economică nefericită, înţelegem că sunt probleme peste tot, am avut răbdare chiar şi trei luni de întârziere salarială, situaţie în care ne aflăm şi acum. Cu toate astea, am pus obiectivele sportive pe primul loc, lucru care ni se pare normal. Nu am avut nicio obiecţie legată de un regulament de ordine interioară impus, nu discutat. Ceea ce nu vom înţelege şi nu vom înţelege niciodată sunt atacurile, criticile, minciunile şi uneori chiar jignirile care nu au nicio legătură cu fotbalul, indiferent de rezultatele avute. Nu s-a ţinut cont că avem familii, trăiri, sentimente, că suntem oameni. Noi, jucătorii, nu am periclitat obiectivele sportive prin adoptarea unor măsuri de pe poziţii de forţă chiar dacă de multe ori ne-am gândi la asta”, se precizează în comunicatul cu pricina.
„Cred că e vorba despre ceea ce s-a spus săptămâna trecută în presă despre anumiţi jucători. A fost o iniţiativă particulară a jucătorilor, n-a apărut nici măcar pe site-ul clubului. Nu este o acţiune a clubului. Ei nu pot să iasă public când vor şi cum. Nu am jignit niciodată pe niciunul dintre băieţi. Sunt întârzieri, dar nu cred că ei vor să intre în conflict cu clubul, nu asta e ţinta. Cel puţin asta vreau să cred. Sunt oameni şi au avut o reacţie în condiţiile în care clubul nu avut-o când au fost atacaţi. Iau partea bună din toate problemele astea, înseamnă că băieţii sunt uniţi dacă semnează toţi o astfel de scrisoare!”, a replicat Iancu la sport.ro.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

6 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

6 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

8 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

8 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

12 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

12 ore ago