La Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara a avut loc, în noaptea de marți spre miecuri, cea de-a 16-a prelevare de organe din acest an. Au fost prelevate rinichii, ficatul, pielea, oasele și tendoanele de la un pacient în vârstă de 40 de ani.
Bărbatul, din județul Timiș, a fost internat în urmă cu o săptămână și a fost declarat în moarte cerebrală în urma unui accident vascular cerebral. „Starea pacientului a fost foarte gravă încă de la internare, fiind în comă de gradul IV. După declararea morții cerebrale, familia și-a dat acordul pentru prelevarea organelor”, spune Dan Ilincariu, coordonator Transplant, SCJUT.
Prelevarea organelor a fost efectuată de echipe din București, Cluj, precum și echipe de la clinicile de ortopedie – traumatologie și Casa Austria din cadrul SCJUT. Rinichii au fost preluați de echipa din Cluj, iar ficatul, oasele și tendoanele, de echipa de medici din București.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…