Categories: Economic

Previziuni de angajare nemaiatinse din 2008!

Managerii români susţin că vor relua angajările într-un ritm mai alert în perioada următoare. Potrivit celui mai recent studiu Manpower privind intenţiile de angajare, aproape o treime din patroni au în vedere creşterea numărului de salariaţi, nivel nemaiatins de la sfârşitul anului 2008.

Potrivit studiului Manpower, angajatorii români sunt optimişti în ceea ce priveşte recrutările pentru trimestrul al treilea al anului. Peste 28% susţin că vor avea creşteri de personal. Alături de cei peste 60% din angajatori care nu anticipează schimbări în ceea ce priveşte numărul de salariaţi, previziunea netă de angajare pentru următoarele trei luni se situează la 20%. „Aşteptările privind activitatea de angajare sunt cele mai puternice din ultimii trei ani, fiind determinate de un grad ridicat de optimism ce caracterizează angajatorii din industria prelucrătoare şi construcţii. Ne aşteptăm să vedem din ce în ce mai multe mişcări pe piaţă, întrucât foarte mulţi au aşteptat semne de revenire înainte de a reîncepe căutarea unui loc de muncă ori a unor noi oportunităţi”, a declarat Valentin Petrof, Country Manager al Manpower Romania. Pe regiuni, cele mai optimiste planuri sunt raportate de angajatorii din sud-est, unde perspectiva netă de angajare se ridică la 35%. Cresteri de personal sunt anticipate atât în nord- vest, cât şi în sud, unde sunt raportate previziuni de 23%. Angajatorii din vest prognozează o piaţă a muncii caracterizată de un climat activ în ceea ce priveşte angajările, cu o perspectivă de 22%, în timp ce în sud-vest şi în centru previziunea este de 18%. Cele mai multe recrutări urmează să fie făcute în industria extractivă şi prelucrătoare, dar şi în construcţii. Prognoza pentru hoteluri şi restaurante arată o creştere de 25% a nivelului angajarilor, iar angajatorii din comerţ raportează o previziune de 22%. Studiul Manpower privind Perspectivele Angajării de Forţă de Muncă este realizat trimestrial şi măsoară intenţiile angajatorilor de a creşte sau de a diminua volumul angajărilor totale pe parcursul trimestrului următor. Studiul se bazează pe intervievarea a peste 63.000 de angajatori din 39 de ţări. În România, la studiu au participat 765 de angajatori din zece sectoare de activitate.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

2 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

3 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

5 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

5 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

8 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

9 ore ago