Primaria a depasit planul semestrial la asfaltari

Zi mare pentru Timişoara! Primarul Gheorghe Ciuhandu a fost pe teren, împreună cu reprezentanţi ai Direcţiei Tehnice din cadrul instituţiei. Cu această ocazie au fost verificate şi analizate lucrările executate în prima jumătate a anului pe drumurile din oraş.

Concluziile au fost extrem de pozitive, cel puţin privite din zona primarului şi a angajaţilor municipalităţii. „Concluzia inspecţiei a fost că, în cursul acestui an, s-au realizat un număr foarte mare de covoare asfaltice în toate zonele oraşului, totalizând 11.749 metri lungime şi o suprafaţă de 93.529 metri pătraţi”, se arată într-un comunicat al primăriei. Cu toate acestea, primarul Ciuhandu a cerut Direcţiei Tehnice să nu precupeţească niciun efort şi să continue cu şi mai mult aplomb în vederea astupării gropanelor de pe drumurile Timişoarei. „Primarul Gheorghe Ciuhandu a cerut Direcţiei Tehnice să facă presiuni asupra firmelor de construcţii drumuri pentru ca în perioada de vară, când beneficiem de condiţii meteorologice favorabile iar traficul rutier este mai degajat, să fie realizat maximumul posibil de lucrări”, se mai spune în amintitul comunicat.

[nggallery id=562]

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

8 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

9 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

11 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

11 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

14 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

15 ore ago