Categories: Administratie

Apa tratata ca in UE

Stația de epurare a Timișoarei, veche de un secol, a fost reabilitată cu fonduri europene. Astfel, orașul de pe Bega este unul din puținele din țară cu stații de tratare a apei conforme cu standardele cele mai recente.

Proiectul de modernizare a stației de epurare a costat 45 demilioane de euro, bani care vin din programul ISPA. Peste 70% din sumă este nerambursabilă. „A fost reabilitată treapta mecanică de epurare şi s-au construit două linii noi – una de tratare biologică şi terţiară a apei uzate, şi una pentru tratarea nămolului. Ne-am propus să redăm naturii ce am luat: apă limpede. Luăm apă limpede din Bega și o deversăm la fel înapoi, ceea ce este foarte important. Practic, Timişoara dispune acum de o staţie nouă de epurare, cu o capacitate maximă de preluare a apei uzate de 3.000 l/s, care poate deservi 440.000 locuitori şi corespunde cerinţelor de mediu atât din legislaţia europeană cât şi din cea românească”, a declarat Ilie Vlaicu, managerul Aquatim. Din fondurile alocate pentru staţia de epurare s-a construit şi o clădire nouă pentru laboratorul de control calitate al societăţii de apă şi canal. Staţia de epurare din Timişoara a fost pusă în funcţiune în anul 1912, fiind, astfel, printre primele din ţară. În prezent, consumul de apă în Timișoara este 122 litri/zi pe cap de locuitor, la fel ca în cele mai importante state din UE. Asta înseamnă, anual, 51 de milioane de metri cubi de apă uzată.

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

10 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

14 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

14 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

15 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

16 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

17 ore ago