Categories: SocialUltima ora

La vanatoare de gunoaie, cu telefonul si GPS-ul

Gunoaiele sunt peste tot – când ieşi din bloc sau mergi la iarbă verde şi vrei să iei o gură de aer curat. Vei avea neplăcuta surpriză că îţi prepari micii printre sticle de plastic, cutii de bere şi tot felul de deşeuri care merită să stea la coş, nicidecum pe… iarba verde de acasă. „Let’s Do It Romania” inventariază şi adună, şi în acest an, toate resturile necivilizaţiei.

Se numeşte „Let’s Do It, Romania!” şi este deja o acţiune cunoscută timişorenilor încă de anul trecut. În toamnă, gunoaiele sunt strânse într-o singură zi, dar, până atunci, ele trebuie găsite şi însemnate pe hartă, pentru ca voluntarii să meargă drept la ţintă în 24 septembrie. Astfel, până în 4 septembrie, va avea loc cartare pentru „Let’s Do It, Romania!”, ediţia 2011. Calendarul complet al acţiunilor este disponibil pe site-ul proiectului: http://www.letsdoitromania.ro. Cartarea presupune determinarea mormanelor de deşeuri din arealele naturale şi stabilirea coordonatelor acestora cu ajutorul GPS-ului, informaţiile fiind ulterior încărcate într-un soft special. Procesul de cartare se desfăşoară astfel: voluntarii se înscriu pe site-ul www.letsdoitromania.ro, unde îşi creează un cont. După ce se loghează, au acces la harta României, unde îşi pot alege zone de cartare din judeţele preferate şi le pot aloca prin aplicaţia web specifică. După alocarea unei zone, ei primesc un pachet care conţine hărţi ale zonei, detalii despre localizare, puncte de reper, elemente naturale şi de infrastructură care străbat zona şi manualul de cartare. Apoi, voluntarii merg pe teren şi identifică mormanele de gunoaie din zonele alese, cu ajutorul GPS-ului. Pentru aceasta, ei vor completa o fişă de morman, cu detalii relevante pentru ziua de curăţenie: ce tipuri de deşeuri se află acolo, în ce volum, dacă există elemente de dificultate în acces sau transportul deşeurilor, precum şi descrierea cât mai completă a punctelor de reper şi a modului în care se face accesul. Voluntarii introduc apoi datele pe harta online, furnizând toate detaliile. În afară de modalitatea clasică de cartare, voluntarii vor putea utiliza şi aplicaţiile pe telefonul mobil. Aplicaţiile vor fi disponibile pentru sistemele Android. Pentru iPhone, aplicaţia este deja disponibilă, mulţumită companiei Mobiversal. Informaţiile complete despre cartare se găsesc pe site-ul www.letsdoitromania.ro, la secţiunea Vreau să particip.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

30 de minute ago

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

19 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

21 de ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

21 de ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

21 de ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

21 de ore ago