Categories: Social

Visinel a incercat sa-i faca pasaport fals unui nepot

Vişinel Cârpaci, unul dintre cei mai cunoscuţi ţigani de mătase din Timişoara, a încercat să-i facă un nepot al său, minor, un paşaport fals.

Vișinel a ajuns în atenţia Poliţiei Timiş după ce a oferit suma de 200 de euro unei femei care urma să se prezinte împreună cu nepotul său la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor Străine Timiş. Acolo urma să pretindă că băiatul este fiul ei și să solicite un pașaport individual temporar. Angajaţii serviciului şi-au dat însă seama de înşelătorie. Nici nu a fost prea greu: Simona B.C. nu este de etnie romă şi nu semăna deloc cu băiatul. Luată de poliţie şi dusă la audieri, până la urmă, aceasta a recunoscut că avea nevoie de bani şi a acceptat 200 de euro de la Vişinel Cârpaci pentru a-i face paşaport temporar nepotului său. Acum, femeia este acum acuzată de fals privind identitatea.

Share
Published by
Georgeta P.
Tags: fals

Recent Posts

La Moşniţa Nouă se ridică o creşă nouă cu bani de la bugetul local. Ar trebui finalizată într-un an şi jumătate

Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 10 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

15 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

21 de ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

21 de ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

21 de ore ago