Categories: Administratie

Autoritatea Electorala Permanenta ii da cu tifla prefectului Bacala

Având o condamnare cu suspendare, primarul PD-L din Teremia Mare, Cosmin Sîntean, a vrut să afle dacă poate fi revocat din funcție de prefectul Mircea Băcală. El a trimis în acest sens o adresă către Autoritatea Electorală Permanentă, de unde a primit și răspuns.
Potrivit hârtiei care poartă antetul AEP, Mircea Băcală nu-l poate demite pe Cosmin Sîntean. “Ca urmare a adresei dvs (…) vă aducem la cunoștință următoarele. Art. 15 alin 2 din Legea nr 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, cu modificările și completările ulterioare, prevede în mod expres cazurile în care calitatea de primar încetează, de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, menționând la litera e) condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la o pedeapsă privativă de libertate și la litera g) pierderea drepturilor electorale. Având în vedere că prin hotărârea judecătorească anexată de dumneavoastră, instanța judecătorească a dispus suspendarea ambelor pedepse, rerzultă că nu vă încadrați în cazurile susmenționate”, se arată în adresa venită de la AEP. Într-o situația similară, având o condamnare cu suspendare, se află și primarul comunei Sânandrei, Dorel Demea, care a fost revocat din funcție de prefectul Mircea Băcală, pe baza unei legi inventate de acesta din urmă.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

57 de minute ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

O oră ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

2 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago