Categories: Social

Integrarea copiilor romi, misiune greu de indeplinit

Asociaţia Femeilor Ţigănci încearcă să integreze copiii romi în şcolile şi grădiniţele mixte din Timişoara şi din judeţ. Rezultatele însă se lasă așteptate, din cauza prejudecăților de tot felul.

Părinţii copiilor romi invocă tot felul de probleme atunci când sunt întrebaţi de ce nu îşi trimit copiii la şcoală. Asociaţia Femeilor Ţigănci Pentru Copiii Noştri a identificat aceste probleme şi a încercat pe cât posibil să le rezolve, pentru că şi copiii romi au dreptul la educaţie. „Părinţii invocă de obicei lipsurile materiale şi lipsa unui loc de muncă. Când aceştia sunt întrebaţi de ce nu au trimis copiii la şcoală, spun că n-au avut încălţăminte, n-au avut îmbrăcăminte, locuiesc în gazdă sau în barăci, în cazul celor din Ronaţ. Asociaţia asta a încercat. Ca să nu mai existe scuze, am cumpărat tot ce trebuie pentru şcoală, am asigurat cadre didactice specializate care să facă ore cu ei după şcoală“, a declarat Letiţia Mark (foto), preşedintele Asociaţiei Femeilor Ţigănci.
O altă problemă este lipsa mediatorilor şcolari și sanitari. Asociaţia încearcă să găsească o rezolvare, pentru că e important ca aceşti copii să meargă la şcoală. „Un mediator şcolar pe toată Timişoara este prea puţin. Avem nevoie de mai mulţi mediatori, dar aceştia nu trebuie să fie oamenii negri, sclavii şcolilor care sunt buni la orice, au o fişă a postului. Trebuie să se ducă să vorbească cu părinţii, acolo unde sunt situaţii mai dificile. Mediator sanitar nu există deloc”, a mai spus Letiția Mark.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

2 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

6 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

9 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

10 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

10 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

12 ore ago