Categories: Sport

„Ursii” se pregatesc pentru calificarea in turneul semifinal al Diviziei B

BC Timba a terminat foarte bine sezonul regulat al Diviziei B de baschet. Sebastian Răducanu, managerul general al „urșilor”, a făcut o radiografie a perioadei competiționale recent încheiat, în vederea atingerii obiectivului.

„Cred că am avut un sezon bun, în care am pierdut un singur joc, la Oradea. Echipa începe să se omogenizeze. Eu spun că am făcut o pregătire bună, iar jucătorii cu experiență și cei tineri încep să arate tot mai bine. Pauzele lungi, în schimb, determină fluctuații în jocul echipei și al unor jucători”, spune Sebastian Răducanu. Conform regulamentului Diviziei B, la finalul sezonului regulat, echipele joacă două turnee, la finalul cărora se stabilesc echipele calificate în turneul semifinal. „Vom mai juca patru meciuri pe care sper să le câștigăm, pentru că moralul echipei este extrem de important. Mai mult ca sigur, cele două turnee se vor disputa la Timișoara. Primul va fi în 2-3 aprilie, iar al doilea, în 27-29 aprilie. Până atunci, însă, vom juca partide amicale cu echipe din Serbia”, a mai declarat managerul general al BC Timba Timișoara. Obiectivul declarat al echipei este promovarea în prima ligă, iar pentru asta „urșii” trebuie să treacă de formațiile din Galați și Constanța, precum și cu Steaua. „E clar că ne luptăm cu trei echipe, Galați, Steaua și Constanța. Despre prima nu pot să spun decât că, dacă joacă cinstit, este foarte puternică. Steaua are trei jucători cu experiență care, deși nu mai sunt la prima tinerețe, pot decide oricând soarta unui meci. Constanța pare o echipă compactă cu jucători puternici din punct de vedere fizic,. Dacă reușesc să se omogenizeze, vor fi o nucă tare la turneul final”, a conchis managerul lui BC Timba.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

2 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

4 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

6 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

7 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

10 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

11 ore ago