Categories: SocialUltima ora

A fost gasita geanta cu spaga de 50.000 de euro

Anchetatorii au găsit, joi după-amiază, geanta în care se aflau cei 50.000 de euro destinați judecătorului Cătălin Șerban. Aceasta se afla în biroul notarial al soției sale. Vicepreședintele Curții de Apel Timișoara este la audieri, la DNA București.

Trei birouri notariale, dintre care unul este cel în care îşi desfăşoară activitatea Ramona Şerban, soţia vicepreşedintelui Curţii de Apel Timişoara, Cătălin Nicolae Şerban, au fost sigilate, joi, de DNA. Cele trei birouri se află într-o clădire din centrul Timişoarei. Potrivit surselor judiciare, anchetatorii DNA presupun că acolo s-ar afla geanta cu cei 50.000 de euro care urmau a fi luaţi drept mită de judecător. Birourile au fost desigilate după prânz, banii fiind găsiți în biroul Ramonei Șerban. Aceasta nu a asistat la percheziție, deoarece se afla la Urgențe, pentru că se simțea rău și a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Vicepreşedintele Curţii de Apel Timişoara, judecătorul Nicolae Cătălin Şerban a a fost dus la audieri la DNA Bucureşti, fiind suspectat de luare de mită. Şerban, soţia acestuia şi Nicolae Sava, şeful Poliţiei Moldova Nouă, au fost audiaţi, în noaptea de miercuri spre joi, la DNA – Serviciul Teritorial Timişoara, într-un dosar de corupţie.
Cătălin Șerban este la al doilea mandat în funcția de vicepreședinte al Curții de Apel Timișoara. Ultimul concurs pe post l-a dat în luna ianuarie a acestui an. Potrivit ultimei declarații de avere, Șerban și soția lui dețin o casă de 200 metri pătrați, un teren intravilan de 316 metri pătrați și două mașini. Vicepreședintele Curții de Apel are un credit de 93.500 de euro, scadent în 2040. Ramona Șerban a fost avocat în Baroul Timiș. Din noiembrie 2011, ea a fost admisă în Camera Notarilor Publici.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

9 minute ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

2 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

5 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

5 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

6 ore ago

Pregătiri pentru campania de colectare a deșeurilor vegetale la Jebel

Primăria comunei Jebel anunță că începând din data de 15 aprilie, va începe acțiunea de…

7 ore ago