Poliţiştii de la Crimă Organizată au descins, miercuri seară, într-un club de noapte din Timişoara şi la alte două adrese din oraş de unde au fost ridicate mai multe persoane. Acestea făceau parte dintr-o rețea de prostituție care exploata inclusiv minore.
Mascații și polițiștii de la Crima Organizata au intrat, miercuri seară, într-un club de noapte care era folosit drept paravan pentru un bordel ilegal. Sub coordonarea unui procurer DIICOT au avut loc descinderi și la alte două adrese din Timișoara. De aici au fost ridicate mai multe persoane.
Rețeaua de prostituție funcționa din anul 2009 și racola tinere, unele dintre ele chiar minore. Cele considerate mai „răsărite” erau trimise în Austria și Elveția. Fetele rămase în Timișoara erau obligate și ele să se prostitueze, în apartamente închiriate și chiar în cluburi de noapte.
Oamenii legii spun că rețeaua, care era condusă de un bărbat de 32 de ani, era foarte organizată. Sumele câștigate nu erau deloc mici: pentru o fată plasată în Elveția, șefii rețelei se alegeau cu aproximativ 70.000 de euro. Persoanele ridicate în timpul descinderilor de miercuri seară sunt acuzate de trafic de persoane, trafic de minore și proxenetism, precum și de constituire de grup infracțional.
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…
Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…
Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…