Baschetbaliștii lui Predrag Badjnarevic și-au asigurat calificarea în finala Diviziei A de baschet după ce au câștigat meciul la Cluj, împotriva Mobitelco. Având un scor general de 3-0 în fața campioanei en-titre, timișorenii speră să-și adjudece în acest an titlul.
BC Timișoara a câștigat, săptămâna trecută, primele două meciuri în fața lui U Mobitelco, desfășurate pe teren propriu. Plecată la Cluj în avantaj, echipa timișoreană a încheiat conturile în semifinală mai repede decât se așteptau specialiștii.
Jucătorii lui Predrag Badjnarevic au gestionat mai bine momentele cheie ale meciului și, cu un marcator în mare formă, în persoana lui Dragoș Andrei, au închis tabela la scorul de 70-65. Bogdan Popescu, Sarovic și Archie au contribuit, de asemenea, decisiv, cu recuperări și pase decisive spectaculoase. Archie a fost, de altfel, cel, care a marcat ultimele două libere, stabilind scorul final.
Finala primei ligi naționale de baschet se va juca, astfel, între BC Timișoara și CSU Asesoft Ploiești, care e trecut, tot cu 3-0 la general, de Gaz Metan Mediaș. Primele două meciuri se joacă în 16 și 17 mai, la Timișoara. Următoarele două vor avea loc în 23 și 24 mai, la Brazi, iar întâlnirea cu numărul cinci se va desfășura, dacă va fi nevoie, tot la Timișoara. Meciul 6 va fi pe 1 iunie, la Brazi, iar cel de-al șaptelea, pe 5 iunie, în orașul de pe Bega.
Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a…
Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru…
Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim…
Începând de astăzi, Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul la…
Joi, 18 decembrie, Consiliul Local se întruneşte într-o şedinţă de plen extraordinară, unul dintre punctele…