Chiar nu a obținut funcția de prefect, PNL Timiș a reușit, cel puțin până în acest moment, să-și impună doi oameni în structuri guvernamentale. Este vorba de Sorin Supuran și Flavius Nicoară, ambii vicepreședinți ai organizației județene.
Sorin Supuran va fi numit șef al Autorității Rutiere Române (ARR). El a mai ocupat această funcție în timpul Guvernului Tăriceanu, în perioada în care ministru al Transporturilor era Ludovic Orban. Supuran a fost, în trecut, primar PNL la Biled și consilier județean. În anul 2009, a fost contracandidatul lui Nicolae Robu la alegerile pentru funcția de președinte al PNL Timiș. În acest moment, Supuran este nominalizat de PNL Timiș pentru funcția de vicepreședinte al CJ, nominalizare care va rămâne vacantă în urma plecării acestuia la București.
Flavius Nicoară va prelua funcția de președinte al Autorității Naționale Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). De profesie medic veterinar. Nicoară are o vechime mai mică în partid. A făcut parte din echipa lui Nicolae Robu la alegerile interne din filială din anul 2009. La alegerile parlamentare din 2008 a candidat pentru fotoliul de deputat pe Colegiul Recaș, având celebrul slogan „Io mi-s bănățan”. Cu toate acestea, a fost învins de Valeriu Tabără, care nu e bănățean. Numirile oficiale ale celor doi vor avea loc, cel mai probabil, în prima parte a săptămânii.
sursa foto: agenda.ro
Vorbim de cel mai important transfer al anului la Politehnica. Un jucător cu un CV…
Astăzi, 19 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați de către o…
Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…
Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…