A treia probă care nu contează pentru media finală a bacalaureatului 2012, competenţe digitale, începe luni, 18 iunie. Conform calendarului proba se va întinde pe cinci zile.
În Timiş, aproximativ 6.500 de absolvenţi de clasa a XII-a susţin examenul de bacalaureat în această perioadă. Candidaţii au trecut până acum cu biro de probele orale de competenţe lingvistice la limba română şi limba maternă.
Probele la care nu se acordă note, ci doar calificative se încheie cu examenul oral de competenţe lingvistice la o limbă de circulaţie internaţională. Acesta va avea loc în perioada 25-27 iunie.
probă capitală a bacalureatului 2012 are loc între 2 şi 3 iulie. Atunci se va da examenul scris la limba şi literatura română. Pe 4 iulie se ţine examenul scris la proba obligatorie a profilui. Ultimul examen scris, decisiv pentru media finală, are loc pe 6 iulie – proba scrisă la alegere a profilului sau specializării. Primele rezultate vor fi afişate pe 8 iulie.
Emoţiile vor continua însă pentru unii. O zi mai târziu, pe 9 iulie, între orele 8 și 12 pot fi depuse contestaţiile, iar rezultatele finale se afişează pe 13 iulie. Cei ce au ratat bacalureatul mai au o şansă la cea de-a doua sesiune. Înscrierile pentru aceasta se fac între 16 şi 20 iulie, iar examenul efectiv va începe pe 20 august, cu evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală la limba română.
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…