Categories: SocialUltima ora

Incendiu devastator in zona Ion Ionescu de la Brad / FOTO + VIDEO

Un incendiu puternic s-a produs, vineri seară, într-o hală din zona Ion Ionescu de la Brad. Pompierii, veniți cu mai multe mașini, încearcă să stingă flăcările uriașe, care riscă să se extindă. UPDATE: Focul a fost stins abia spre dimineață.

Inițial, cei care au chemat pompierii au văzut doar niște fum care se ridica din zona în care se află niște hale. Până să ajungă însă mașinile de la ISU Banat, focul se extinsese rapid și, în scurt timp, cuprinsese o hală și un depozit de mase plastice.

Incendiul este foarte puternic și există pericolul ca flăcările să ajungă în zona în care sunt parcate mai multe mașini. Lângă hala incendiată se află un service auto. Din cauza materialelor sintetice care ard, mirosul este insuportabil. La fața locului a venit și generalul Mihai Benga, șeful ISU Banat.

„Am intervenit cu șapte autospeciale și două ambulanțe. colegii mei încearcă de aproape două ore să stingă flăcările care s-au întins pe o suprafață de circa 500 de metri pătrați”, a declarat Diana Sindia Vlaia, purtatorul de cuvânt al ISU Banat.

UPDATE: Comisarul șef al Gărzii de Mediu Timiș, Marian Eperieș, venit și el la locul sinistrului, e uimit de ce a găsit acolo. „În viața mea nu am văzut un incendiu așa organizat”, a spus Eperieș. Oficialul Gărzii de Mediu nu a putut discuta cu niciun proprietar al spațiului incendiat și nimeni nu i-a putut prezenta un plan de intervenție pentru astfel de situații.

UPDATE: Pompierii au reușit să stingă focul abia spre dimineață. Ei urmează acum să stabilească exact în ce împrejurări s-a produs incendiul.

 

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

11 minute ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

42 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

14 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

17 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

18 ore ago