Categories: Timp liber

Street Delivery, cu gandul la vacanta

Strada Mercy se deschide, din nou, exclusiv activităților desfășurate sub umbrela Street Delivery. Tema acestui an sunt experiențele și experimentele, așa că timișorenii sunt așteptați să vină în număr mare pentru… deschiderea sezonului estival.

„Am anunţat Street Delivery Timişoara 2012 cu gândul la călătorie şi experienţe. Tot cu gândul într-acolo am fost când am decis cum să amenajăm strada, cum să o pregătim pentru arte. Şi nu am fost singuri. În tot acest proces de scenografie stradală, terasele ne-au fost sursă de inspiraţie.

Astfel, la festivalul din acest an, deschidem sezonul estival de cultură şi îi invităm pe toţi cei cu dor de vacanţă şi sete de frumos să se bucure de plaja de experimente de pe strada Mercy”, spune Diana Petruț, PR-ul de la Cărturești Timișoara.

În aceste condiții, aveți toate șansele să vă reîmprospătați mintea şi spiritul poluate de cotidian, participând la ateliere, proiecţii de documentare, tango, dans contemporan, poezie şi teatru. Nu trebuie să uitați de partea muzicală a festivalului, asigurată de The Amsterdams, Stike Tm, Dudu & MC Tina, TAPS, Brazda lui Novac, PNAL, We Are Creepz, Ovidiu Zimcea, Rubik’s Cube. (sursa foto: lilaesthete.wordpress.com)

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

9 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

9 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

11 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

11 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

13 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

16 ore ago