În urma demisiilor înregistrate dimineață din partea lui Ioan Rus (ex-ministru al Administrației și Internelor) și Victor Paul Dobre (ex-ministru delegat al Administrației), Guvernul USL condus de Victor Ponta a demarat o „rebrenduire”. Aceasta presupune atât mutarea unor miniștri dintr-o parte într-alta, cât și aducerea unor oameni noi.
Mircea Dușa, ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul, a fost propus în fruntea Administrației și Internelor. Titus Corlățean a fost luat de la Ministerul Justiției și propus ministru al Afacerilor Externe, în locul lui Andrei Marga, care a rămas fără portofoliu. Liberalul Radu Stroe va prelua portofoliul de ministru delegat pentru Administrație. Prietenul și partenerul de afaceri al lui Ponta, Dan Șova, va prelua funcția lăsată liberă de Dușa, respectiv de ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul.
Marea surpriză este propunerea pentru Ministerul Justriției a Monei Pivniceru. În afară faptului că este certată iremediabil cu limba română, Mona Pivniceru a devenit cunoscută doar pentru că a fost o critică constantă a lui Traian Băsescu. Ea este considerată și omul de casă al lui Dan Voiculescu-Felix, cel care are mai multe dosare în Justiție.
Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…
Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…