Categories: Timp liber

Ziua Marinei, celebrata la Timisoara

Vaporașele vor pluti din nou pe Bega de Ziua Marinei. Pe 15 august va avea loc cea de-a treia ediție a Zilei Marinei în zona barjei D’Arc de la Podul Tinereţii. Aici sunt programate diferite manifestări care vor debuta, la ora 10, cu un ceremonial militar.

Garda de Onoare şi muzica militară a Brigăzii 18 Infanterie Banat vor deschide ziua. Garda va prezenta Onorul şi vor urma salutarea Drapelului de luptă şi intonarea imnului. Apoi va fi dezvelită o placă comemorativă dedicată aniversării a 280 de ani de la prima cursă a unui vapor pe Bega, până la Pancevo. În timp ce fanfare va cânta, ep apă va fi lansată o ancoră de flori, în memoria eroilor marinari.

Programul va continua cu lansarea la apă a navomodelelor participante la concursuri naţionale şi internaţionale, piese de valoare ale Clubului Sportiv Municipal – secţia navomodelism, echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal având multe titluri câştigate la campionatele naţionale şi internaţionale.

Multe dintre navomodele se vor putea admira şi în expoziţia ce va fi deschisă publicului încă de dimineaţă, precum şi expoziţia de cărţi poştale din vasta colecţie a lui Octavian Leşcu. Garda de Onoare prezentă la Ziua Marinei de la Timişoara este compusă din militarii cunoscuţi drept „Scorpionii Galbeni”, cei care au reprezentant România în teatrele de operaţiuni din Irak, Afganistan şi Kosovo.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

2 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

4 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago