Categories: Administratie

Se scumpeste apa rece

Timișenii vor plăti mai mult pentru apă potabilă și canalizare. Scumpirea, care va avea loc de la 1 septembrie, nu este însă semnificativă.

De la 1 septembrie, Aquatim, operatorul regional de apă și canal, va majora cu 20 de bani prețul pentru metrul cub de apă potabilă furnizată populației, respectiv cu 29 de bani metrul cub de apă preluată în sistemul de canalizare. Astfel, de luna viitoare, tarifele pentru serviciile prestate de societatea Aquatim vor fi de 2,83 lei/mc, cu TVA, pentru furnizarea apei, respectiv 2,58 lei/mc, cu TVA, pentru prestarea serviciilor de canalizare.

Noile tarife au fost avizate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC). Directorul Aquatim spune că majotrarea este condiționată de investițiile încheiate sau în curs de realizare. „Societatea Aquatim a realizat şi are în derulare proiecte mari de investiţii, în beneficiul populaţiei, pentru care a obţinut finanţări europene nerambursabile şi a contractat împrumuturi de la instituţii financiare internaţionale. Condiţiile cuprinse în memorandumurile de finanţare şi acordurile de împrumut prevăd obligativitatea ajustării anuale a preţurilor şi tarifelor cu inflaţia. Strategia tarifară a fost gândită astfel încât să asigure durabilitatea operatorului regional pe termen scurt, mediu şi lung, fără să depăşească limita suportabilităţii populaţiei, care este de circa 2-2,5% din venitul net al unei gospodării medii”, spune Ilie Vlaicu.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Horticultura amenajează parcul din fața Spitalului de Copii: “Un loc mic, dar cu un impact mare”

Angajaţii Horticultura au demarat lucrările pentru amenajarea micului parc din Spitalului de Copii „Louis Țurcanu”.…

2 ore ago

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

16 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

16 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

17 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

17 ore ago