Categories: Pe surse

Blat cat casa intre Sarbu si Blaga

Totul pentru lideri, mai puțin pentru partid. Așa poate suna sloganul campaniei electorale care va avea loc în Timiș și unde două personaje trebuie neapărat să iasă senatori. E vorba de președintele PDL, Vasile Blaga, și tata-socru Ilie Sârbu. Anunțarea candidaților PDL vine să confirme speculațiile privind blatul dintre cei doi lideri.

Astfel, PDL-ul îl va scoate contracandidat la Ilie Sârbu pe perdantul alegerilor pentru Primăria Recaș, Marinel Pașca. Deci omul care n-a fost în stare să câștige o primărie din postura de primar, în condițiile în care USL a avut la Recaș doi candidați (unul de la PNL, altul de la PSD), este pus acum să se bată cu ditamai socrul de premier. Acum nu o fi Ilie Sârbu un mare doctor (ca ginerică!) într-ale politicii, dar nici să-l compari cu Marinel (sau Marinică?) nu se face.

Un alt șmen se prefigurează pe Colegiul de deputați 10 Deta. Acolo unde se pare că va candida primarul orașului Deta, Petre Roman. Candidatură absolut la mișto! Contracandidat din partea USL, via PSD, este Ghiță „Vamă” Ciobanu, până mai ieri membru PDL. Or, Roman și fostul vameș sunt vechi prieteni, așa că n-au cum să se războiască între ei. Astfel că Ciobanu nu va avea mari probleme cu propria campanie. Ca atare, va avea mai mult timp să-l ajute – underground desigur – pe Vasile Blaga. Cel care va candida pe Colegiul III Senat, de care aparține și colegiul de deputați Deta. Să mai spunem că Ciobanu e prieten bun și cu Blaga (de care-l leagă inclusiv trecutul comun de vameși), dar și cu Ilie Sârbu? În această ecuație mai lipsește doar numele paiaței care va candida în numele USL pe colegiul lui Blaga. Și, evident, prețul pentru care aceasta acceptă să se facă de râs. (sursa foto: cugetliber.ro)

Share
Published by
deBanat.ro

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

3 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

4 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

5 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

6 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

9 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

9 ore ago