Categories: Afaceri

Acum 13 ani colegi, in 2012, adversari pe Colegiul VIII Jimbolia

Au fost colegi de partid, dar numai unul își amintește acest lucru. Acum se vor lupta pentru un loc de deputat. Fostul inspector şcolar general Marin Popescu (PD-L) şi fostul deputat Petru Andea (PSD) erau, acum 13 ani, membri PDSR.

Relaţia Petru Andea – Marin Popescu în PSDR nu a fost una foarte apropiată. Andea, pe atunci preşedinte la PSDR, nici măcar nu-şi mai aminteşte că a fost coleg cu Marin Popescu. „Nu am avut acţiuni comune cu Marin Popescu în PSDR. Nici măcar nu-mi amintesc să fi fost coleg cu el. Pe mine nu mă interesează cu cine candidez, vreau să câştig cu jumătate plus unu din numărul de voturi. Eu sunt doar unul dintre jucătorii politici din echipa cea mare a USL”, spune fostul deputat Petru Andea.

Marin Popescu nu-și explică, pe de altă parte, cum a ajuns Petru Andea să candideze. „Îmi pare bine că îl am pe domnul Andea ca şi contracandidat, electoratul va decide în final. Andea spune că nu mă cunoaşte din PSDR, pentru că probabil nu era implicat în partid şi nu băga pe nimeni în seamă. Eu am fost în ‘99 în PSDR. Mă întreb acum de ce l-au pus candidat pe Andea? Andea este membru într-o comisie care a dat aviz favorabil că domnul Ponta nu a plagiat. Şi are susţinere şi din partea domnului Robu, UPT nu ar mai avea reprezentant în parlament dacă nu câştigă Andea”, ne-a declarat fostul inspector şcolar general.

Calculele celor doi candidaţi ar putea fi date însă peste cap de Adrian Diaconu, preşedintele PP-DD Timiș, care își încearcă norocul pe acelaşi colegiu.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

A fost semnat contractul de execuție pentru celula 3 de la Ghizela. Lucrările încep în curând

Consiliul Județean Timiș a semnat de curând contractul de execuție pentru amenajarea celei de a…

5 ore ago

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

6 ore ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

6 ore ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

6 ore ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

9 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

11 ore ago