Aleşii judeţeni s-au întâlnit vineri într-o şedinţă extraordinară a CJT, în care s-au împărțit bani către primării. Sumele provenite în urma ultimei rectificări bugetare s-au dus către plata arieratelor, servicii de asistenţă social sau alte acţiuni.
Singurii nemulţumiţi au fost consilierii PD-L, care au susţinut că banii au fost daţi pe criterii politice. „Dacă la rectificarea de luna trecută am avut o discuţie vizavi de modul în care se repartizează sumele pentru anumite unităţi administrative, acum aţi dat la toţi de la USL”, a spus Tiberiu Lelescu.
Preşedintele CJ Timiș, Titu Bojin, a replicat imediat. „Vă doresc la toţi cei care sunteţi candidaţi succes, să aveţi noroc şi să vă ajute Dumnezeu să câştigaţi toţi. M-aş bucura să fie fiecare colegiu, din cele 14, câştigat din primul tur şi să mai poată veni vreo 5-6 deputaţi şi senatori, că legea permite, să putem să avem în loc de 14, 20 de senatori. Sunt 21 de primari pe care i-am pupat, nu mai sunt 20. Nu există nici o localitate care să nu fi primit bani, indiferent de culoarea politică pe care o au primarii”, a replicat Bojin.
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…
Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…