Categories: AlegeriUltima ora

BEJ, despre cazul Horia Cristian: „Daca a colaborat, e treaba Parchetului”

Declarațiile reprezentanțiilor Forței Civice, conform cărora deputatul Horia Cristian ar fi colaborat cu Securitatea, nu au niciun efect practic. Nu e prima dată când apar asemenea informații despre deputatul liberal de Timiș. În 2007, acesta a recunoscut că a făcut parte din Comisia pentru studenții străini a UMF. CNSAS nu a descoperit însă vreun angajament al politicianului cu Securitatea.

Când și-a depus candidatura, Horia Cristian a declarat pe proprie răspundere că nu a colaborat cu Securitatea. Pentru moment, această declarație este suficientă. „Domnul Horia Cristian a declarat că nu a fost lucrător și nici colaborator al Securității. Nu suntem abilitați să verificăm aceste aspect. Dacă domnul Cristian va fi ales, dosarul lui va fi trimis la CNSAS, iar dacă declarația se dovedește falsă va fi sesizat Parchetul”, explică Radu Herciu, șeful BEJ Timiș.

Informațiile cu privire la colaborarea lui Horia Cristian cu Securitatea au apărut pentru prima dată în 2007, când actualul deputat a și recunoscut că întocmea rapoarte despre străini. Cristian a scăpat de posibilele efecte ale unei colaborări cu Securitatea, pentru că, la vremea respectivă, CNSAS nu a găsit un angajament cu numele său. „Chiar dacă acești oameni nu au semnat un angajament de colaborare, ei tot colaboratori sunt”, afirmă un fost ofițer de Securitate.

Comisiile pentru studenti străini din universități au fost înființate de Securitate pentru a avea controlul asupra studenților străini veniți la studii în România. Șeful național al structurii era chiar un ofițer de securitate. În rest, în teritoriu, erau racolate persoane cu origine sănătoasă, dispuse să colaboreze, care informau constant și periodic „centrul” despre ceea ce făceau studenții străini în viața de zi cu zi.

În decembrie 2007, Horia Cristian recunoștea, pentru Evenimentul Zilei, că a făcut parte din Comisia pentru studenți străini a Facultății de Medicină. „Am fost chemat și întrebat dacă vreau această funcție. Eram în ultimii doi ani de facultate. Am acceptat, bineînțeles. Ce beneficii puteai să ai de la o funcție studențească?”, afirma actualul deputat. El a fost vicepreședintele al Comisiei pentru studenți străini a Facultății de Medicină, înainte de 1989.

„Au mai încercat-o (să probeze colaborarea lui Horia Cristian cu Securitatea – n..r.) şi alţii şi nu le-a reuşit. Nu am nicio problemă. Nu vreau să am nicio reacţie, mizeriile nu merită nicio reacţie”, s-a limitat să spună Horia Cristian, cu referire la declarațiile Forței Civice.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

11 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

13 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

16 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

16 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

20 de ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

20 de ore ago