Categories: Economic

Mediul de afaceri din Timisoara vrea ca aeroportul sa treaca la autoritatile locale

Oamenii de afaceri din Timișoara vor ca aeroportul să treacă în directa subordonare a autorităților locale. Aceștia au constituit, joi, Centrul Aroportuar Timișoara și cer Ministerului Transporturilor să renunțe la cel mai mare aeroport din țară după București.

Inițiativa a pornit de la cluburile Rotary și Lions din Timișoara. Susținătorii proiectului spun că doar dacă se face trecerea aeroportului de la minister la autoritățile locale poate fi creat un spațiu care conduce la modernizarea, dezvoltarea și dinamizarea fluxului de călători din vestul țării. Gheorghe Cocean, directorul general de la ELBA, spune că este important ca și oamenii politici să discute serios această inițiativă și chiar să o susțină.

„Aeorportul Internațional Timișoara este singurul din țară controlat exclusiv de autoritățile guvernamentale. Pe acest fond nu beneficiază de sprijinul local precum aeroporturile din Cluj-Napoca sau Craiova, care s-au dezvoltat enorm în ultimii ani”, a spus Ioan Coriolan Garboni, managerul filarmonicii timișorene și unul dintre inițiatorii acestui demers.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Transfer de senzație! Dublu campion al României și câștigător al Cupei, în alb-violet

Vorbim de cel mai important transfer al anului la Politehnica. Un jucător cu un CV…

4 ore ago

Descoperire terifiantă! S-a sinucis în apartamentul închiriat

Astăzi, 19 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați de către o…

5 ore ago

Transfer util! Un tânăr de 18 ani, cu partide în Liga 2 vine la Politehnica

Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…

6 ore ago

Nu scăpăm de nopți cu ger! În Banat, vremea va reintra în normal spre weekend

Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…

6 ore ago

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

10 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

10 ore ago