Turnul de apa se vinde, dar dupa alegeri

Primarul Nicolae Robu declara, recent, că ar vrea să preia turnul de la Aquatim şi să-l scoată la licitaţie pentru investitorii interesaţi. Consilierii locali au trântit însă la vot acest proiect, care va fi repus pe ordinea de zi după alegeri.

Nicolae Robu n-a avut câștig de cauză în şedinţa extraordinară a Consiliului Local Timişoara, în ceea ce privește proiectul referitor la vânzarea turnului de apă din Iosefin. Principalul motiv pentru care proiectul nu a trecut a fost absenţa mai multor consilieri USL.

„Turnul de apă de pe strada Gheorghe Barițiu este în paragină, trebuie să facem ceva pentru a-l pune în valoare. Dacă nu reușim cu acele parteneriate în care să avem un cuvânt de spus, cred că trebuie să recurgem și la vânzare, pentru că sunt atâtea obiective turistice în lume aflate în proprietate privată. Nu-l putem vinde ca pe o gogoșerie, e nevoie de un caiet de sarcini. Cred că am putea face un restaurant acolo”, a afirmat primarul Robu.

Votul pe această temă va fi reluat în prima şedinţă de consiliu local de după alegeri. Nicolae Robu vrea acum ori un parteneriat public-privat pentru turnul de apă, ori o asociere în participaţiune.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

7 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

9 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

10 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

10 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

10 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

11 ore ago