Categories: Social

Societatea Timisoara, protest impotriva politizarii justitiei / FOTO

Aproape 20 de oameni au răspuns, miercuri, apelului Societății Timișoara. Ei s-au adunat în fața Tribunalului Timiș, unde au ținut să facă publică nemulțumirea lor față de politica din justiție.

Florian Mihalcea, președintele Societății Timișoara, a declarat că acțiunea este o reacție de îngrijorare, „având în vedere mai multe declarații ale unor oameni politici, mai directe sau mai voalate”. Scriitorul Daniel Vighi, membru al organizației, a cerut instituțiilor europene să vegheze la ce se întâmplă în România, „pentru a nu ajunge un stat al fărădelegii”, amintind mai mulți parlamentari, printre care Tudor Chiuariu și Gigi Becali.

„Haideți să urmărim modul în care se poziționează unii parlamentari. Mă refer aici la trei dintre ei, este vorba despre Tudor Chiuariu, Sorin Roșca Stanescu si George Becali, celebrul Becali. Aceștia trei parlamentari și-ar dori să nu avem justiție. Și suntem în pericol, în momentul în care nu mai avem procurori care să respecte legea, când asimilăm procuratura cu poliția politică, ei, de fapt, vor să fure, nu? Noi nu suntem alături de niciun partid politic. Suntem alături de toți cetățenii acestei țări care își doresc un stat democratic și nu unul de tip mafiot”, a spus Vighi.

[nggallery id=1488]

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

2 ore ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

2 ore ago

Controale pe şantierele Timişoarei. Poliţiştii locali au aplicat sancţiuni în valoare totală de 152.000 de lei/Foto

Polițiștii locali au aplicat sancțiuni în valoare totală de 152.000 de lei pe șantierele din…

2 ore ago

CCIA Timiș oferă noi oportunități de cooperare România-Israel

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

3 ore ago

Un apartament din Timișoara se vinde, în medie, în 58 de zile. Analiză Imobiliare.ro

Piața imobiliară din Timișoara oferă cel mai rapid timp de vânzare a unui apartament, dintre…

3 ore ago

Drumarii, din nou la lucru. Unele sectoare de drum sunt acoperite de zăpadă/VIDEO

Răcirea vremii din aceste zile a scos din nou drumarii pe șosele pentru a curăța…

4 ore ago