Categories: Sport

Top deBanat: Cristi Boldea, fotbalistul anului

Revelaţia fotbalului bănăţean în 2012 a fost polistul Cristi Boldea, potrivit topului realizat de deBanat.ro. Clasamentul a fost întocmit atât pe baza unui sondaj la care au răspuns cititorii deBanat, cât și a opțiunilor jurnaliștilor site-ului.

Fără nicio reprezentantă în primul eşalon, bănăţenii, pentru al doilea an consecutiv, s-au mulţumit cu jocurile din Liga a II-a, unde Poli s-a comportat excelent. La finalul turului, fotbaliştii antrenorului Valentin Velcea sunt pe loc promovabil, fără să fi pierdut vreun meci.

Cititorii deBanat.ro au decis, la o distanţă confortabilă, că jucătorul anului 2012 este Cristi Boldea, golgheterul lui Poli în acest tur, cu șapte reuşite. Surprinzător, în opinia cititirilor site-ului nostru, treapta a doua este ocupată de Iosif Rotariu, fotbalist ajuns la 50 de ani, care evoluează în campionatul judeţean pentru Politehnica Timişoara.

Ultima treaptă a clasamentului în opinia cititorilor este ocupată de un alt veteran, Silviu Bălace, care a revenit la Poli la 34 de ani şi a avut evoluţii bune. O altă surpriză a clasamentului este Laurenţiu Telescu, fundaşul de la Mama mia Becicherecu Mic, ocupanta primului loc în Liga a IV-a Timiş. Răzvan Trandu, cel care a realizat o „dublă” de excepţie în ultimul joc al turului în deplasarea de la Oradea, este doar pe locul al cincilea în topul opţiunilor cititorilor.

Situaţia se modifică atunci când sunt luate în calcul opţiunilor jurnaliştilor de la deBanat.ro. În aceste condiţii, primul loc este ocupat de acelaşi Boldea, iar pe locul doi se clasează Răzvan Trandu, care îşi împarte supremaţia în topul alcătuit de jurnalişti. Nu lipsesc nici Bălace sau Telescu, o altă surpriză în acest clasament fiind şi Raul Speroni, atacantul de la Flacăra Timişoara, echipă ce evoluează în Liga a III-a.

În continuare, prezentăm topul rezultat din opțiunile cititorilor și jurnaliștilor deBanat:

1. Cristi Boldea
2. Răzvan Trandu
3. Silviu Bălace
4. Laurenţiu Telescu
5. Raul Speroni
6. Iosif Rotariu
7. Mario Kirev
8. Alexandru Baranyi
9. Bogdan Moroşan
10. Cosmin Mânecan
11. Aleksandar Petrovic

Share
Published by
deBanat.ro

Recent Posts

Fantastice! Fetele de la Poli au învins Clujul categoric, chiar în deplasare

Cine se aștepta?! Și cu atât mai frumos este. Fetele de la Poli au învins…

7 ore ago

CJT pregătește documentația pentru a putea amenda STPT. Măsura, luată după amendarea de către PMT a autobuzelor de Giroc

Președintele Consiliului Județean Timiș, Al fred Simonis, a anunțat că în aceste zile se lucrează…

9 ore ago

Primăria Timișoara analizează cinci oferte pentru viitorul sistem de ticketing. Finanțarea, fără bani din PNRR

Municipalitatea timișoreană are de ales între cinci oferte depuse pentru obținerea și instalarea unui sistem…

10 ore ago

Francofonia, celebrată la UPT: o călătorie culturală între limbă, film și literatură

Eveniment multicultural deosebit. La mijloc de martie, Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a devenit un veritabil…

11 ore ago

DRDP Timișoara, nevoită să curețe din nou gunoaiele aruncate de oameni pe marginea drumurilor/VIDEO

Angajații de la Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara sunt din nou nevoiți să curețe…

11 ore ago