Categories: Social

Trei copii abandonati in fiecare luna in spitalele din Timis

Anul trecut, 41 de bebeluşi au fost părăsiţi în spitalele din Timiş. Cei mai mulţi au fost aduşi pe lume, pentru ca mai apoi să fie abandonaţi, în Maternitatea „Odobescu” din Timişoara.

Medicii spun că, în cele mai multe cazuri, femeile profită de momentele de neatenţie ale asistentelor şi pleacă din spitale la doar câteva ore după naştere. Odată constatat abandonul, cadrele medicale sunt obligate ca, în cinci zile, să găsească o soluţie.

„Primul lucru pe care cadrele medicale trebuie să-l facă atunci când constată că mama a fugit din spital este să anunțe Poliţia şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, care încep demersurile în vederea identificării părinţilor sau a familiei lărgite a copiilor”, spune Smaranda Marcu, purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generala de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş.

Dacă integrarea bebelușilor în familiile naturale nu este posibilă, cei mici ajung în grija unor asistenţi maternali profesionişti sau în familii de plasament. „În cazul copiilor bolnavi, aceştia rămân în spital până la însănătoşire. În cazul tuturor celor 41 de copii părăsiți anul trecut se cunosc părinţii biologici şi în fiecare caz în parte s-a încercat şi continuă să fie făcute eforturi în vederea reintegrării copilului în familia naturală”, a adăugat Smaranda Marcu.

Reintegrarea în familie nu a fost însă posibilă pentru câţiva dintre ei. Motivele principale au fost starea de sănătate precară a copiilor, condiţiile improprii de locuit ale familiei sau faptul că bebelușul nu este dorit de părinţii săi naturali.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj

O companie românească de arhitectură, specializată pe proiecte medicale, va realize proiectul unui nou spital…

11 minute ago

Poliţia Locală, noi razii în localuri pe motiv de fumat. De data asta s-au dat şi două amenzi

Polițiștii locali au făcut, în weekend, noi controale pentru verificarea fumatului în localurile din Timișoara.…

32 de minute ago

Rectorul UPT trage un semnal de alarmă: educația e subfinanțată în România, iar banii pentru cercetare sunt puțini

„Educația este subfinanțată într-un moment critic pentru România. Cercetarea se află pe ultimele locuri în…

33 de minute ago

Bega Noir aduce la aceeași masă scriitorii de crime și profesioniștii justiției

Festivalul de literatură polițistă românească Bega Noir a avut loc în 6–7 februarie 2026, la…

35 de minute ago

Dumbrăvița intră oficial în „pâine”! Meci de Cupă contra uneia din surprizele primei ligi, FC Argeș

CSC Dumbrăvița încheie faza grupelor din Cupa României în compania unei prim-divizionare, FC Argeș Pitești.…

O oră ago

„Marea ţiganiadă” PNL-istă

Mărturisesc că iniţial nu am înţeles deloc demersul Primăriei de-a închiria un spaţiu în buricul…

4 ore ago