Categories: Administratie

Dragoi scapa de un concurent in cursa spre functia de city-manager

Unul dintre cei trei candidați la funcția de city-manager al Timișoarei a fost descalificat. Samuel Muj nu îndeplinea una din condițiile impuse de organizatorii concursului, și anume cea legată de o vechime în funcții de conducere de minimum cinci ani.

Samuel Muj este candidatul despre care deBanat a relatat că a fost implicat într-un proces penal la Oradea. El a proiectat structura de rezistență a tavanului de la un mall din localitate care s-a prăbușit în anul 2009, ducând la moartea unei persoane și rănirea a altor trei.

În acest condiții, în disputa pentru funcția de city-manager au mai rămas marele favorit Sorin Drăgoi și Vasile Pop, primul fiind consilier personal al primarului Nicolae Robu. Vineri, 22 februarie, este ultima zi în care cei doi pot să-și prezinte proiectul de management privind dezvoltarea economică-socială a Timișoarei. Concursul propriu-zis începe pe 12 martie, cu proba scrisă. A doua zi va avea loc interviul și va fi prezentat proiectul de management.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

La terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se amenajează vestiare, o sală de forță și un cabinet medical/VIDEO

Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…

8 ore ago

Administrația timișoreană vrea să înceapă căutarea partenerului privat pentru ridicarea unui nou spital municipal

Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…

8 ore ago

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

14 ore ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

14 ore ago

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

15 ore ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

15 ore ago