A luat numai 5,89 la evaluarea anuală, contestația i-a fost respinsă, astfel că acum așteaptă hotărârea plenului CJ, ca să poată pleca din Muzeul de Artă. Marcel Tolcea va fi dat afară în perioada următoare, dar va contesta în instanță această decizie.
Săptămâna trecută, managerii instituţiilor de cultură aflate în subordinea Consiliului Judeţean Timiş au fost evaluați. Toată lumea a luat note de peste 9,50, cu o singură excepție: Marcel Tolcea, directorul Muzeului de Artă. Activitatea din ultimul an a acestuia a fost notată de comisie cu 5,89.
După aflarea notei, Tolcea a contestat nu procedura de evaluare, ci componenţa comisiei, modificată de trei ori înainte de evaluarea propriu-zisă. El a declarat, de la bun început, că schimbarea are motive politice. „E ciudat ca după o convorbire cu comisia în care am fost evaluat în legătură cu anul 2012 să primesc nota 5,89. Cred că, mai degrabă, e vorba de o răfuială politică, pentru că, probabil, opiniile mele politice, pe care nu le manifest în muzeu și nici în timpul expozițiilor, nu sunt plăcute unora sau altora”, spune profesorul universitar.
Marcel Tolcea nu a văzut raportul comisiei nici până acum și nu știe ce i s-a reproșat, de fapt, de către cei care l-au evaluat. Așteaptă hotărârea de consiliu prin care va fi schimbat, iar apoi se va muta în instanță. Între timp, va sta în preaviz 30 de zile. „Am să-i dau în judecată. Nu știu de ce am primit această notă, mie nu mi s-a spus nimic. Era de așteptat să se întâmple asta. Le mulțumesc că nu mi-au dat, totuși, 6,97, era mult mai caraghios”, ne-a declarat Tolcea. Pentru a putea rămâne în funcție, nota minimă ar fi fost 7. La evaluarea din anul anterior, activitatea de la Muzeul de Artă a fost notată cu 9.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…