EcoStuff România a facut bilanțul la jumătatea concursului Școala Zero Waste. În patru săptămânii, elevii au adunat aproape 26 de tone de deșeuri reciclabile. Concursul se încheie pe 31 mai, iar cei mai harnici participanți vor fi premiați.
În competiție sunt implicați 6.300 de elevi, fiecare dintre ei colectând peste patru kilograme de deșeuri. Aproape trei tone din deșeurile colectate sunt reprezentate de PET și plastic, 22 de tone sunt hârtie și carton, iar peste jumătate de tonă este aluminiu. „Este un proces de educație ecologică pornit de la elevi înspre părinți. În loc să arunce la gunoi aceste deșeuri, foarte mulți părinți și vecini au decis să le colecteze selectiv și să sprijine astfel elevii în competiția pentru premiile puse în joc”, explică Radu Rusu, coordinator EcoStuff.
Premiul cel mare este reprezentat de o tablă interactivă oferit de Continental-Continental Contitech. Acest premiu împreună cu Trofeul „Școala Zero Waste 2013” va fi decernat în 8 iunie. Premiul al doilea va fi acordat de Flextronics și constă într-un calculator performant și o imprimantă multifuncțională. Cei mai harnici elevi vor putea câștiga un laptop, o bicicletă, un aparat foto sau unul dintre cele 360 de alte mici premii și recompense.
Organizatorii vor să răsplătească eforturile cât mai multor elevi implicați în concurs. Companiile care doresc să acorde premii speciale, indiferent de valoarea acestora, sunt rugate să ia legătura cu organizatorii aici.
CSC Dumbrăvița se întoarce cu un punct de la Buftea, în urma disputei cu CS…
Etapa a 19-a din Liga a III-a a consemnat un duel foarte important pentru configurația…
Aquatim anunță lansarea ediției a șaptea (2026) a concursului internațional de creație artistică pentru copii…
Timișoara lucrează acum la organizarea unei noi ediții a Târgului de Paște. Tema din acest…
În săptămânile următoare, pe șantierul de reabilitare a Castelului Huniade vor fi 100 – 150…
În perioada 28-29 mai, capitala Banatului va deveni și capitala medicinei din România. În orașul…