Categories: Administratie

Consilierii locali vor sa scoata aurolacul din Timisoara

La Timișoara, tragerea pe nas a aurolacului este interzisă în mod oficial! Consilierii locali au aprobat o hotărâre care interzice deopotrivă vânzarea și consumul acestui produs chimic. Nu se știe pe ce bază legală vor fi date amenzile, dar primarul Nicolae Robu e convins că, oricum, foarte puțini timișoreni mai au nevoie de bronz aluminiu, bronz argintiu şi bronz auriu pentru întreținerea sobelor.

Proiectul de hotărâre privind interzicerea aurolacului, iniţiat de consilierul PSD Radu Ţoancă, a căzut la precedenta ședință CL. De această dată, nu mai puțin de 19 aleși locali au votat în favoarea proiectului al cărui „tată” este, de fapt, prorectorul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş”, prof. dr. Dan Poenaru. Secretarul Primăriei, Ioan Cojocari, le-a spus consilierilor că proiectul nu poate fi avizat, pentru că nu există temei legal, dar asta nu i-a oprit să voteze. „Utilizat ca drog, aurolacul se inhalează prin deschizătura unei pungi de plastic aplicată ermetic pe orificiile respiratorii. Acesta este rapid absorbit în plămâni, trece în circulaţia sanguină, după care este distribuit sistemului nervos”, a explicat Radu Ţoancă.

Primarul Nicolae Robu crede că un număr foarte mic de timișoreni mai folosesc aceste produse pentru a-şi întreţine sobele. „Nu cred că în Timişoara anului 2013 există cetăţeni care să facă lucrul acesta. Noi am vrut să dăm un semnal că nu este în regulă un consum de astfel de substanţe. Desigur, ca să nu se consume, în primul rând nu trebuie să se vândă astfel de produse. S-au interzis comercializarea şi consumul acestor substanţe. Măsurile vor fi cele pe care le permite legea în vigoare”, a declarat liberalul.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

15 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

17 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

17 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

17 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

18 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

19 ore ago