Aflat într-o minivacanță, primarul Nicolae Robu nu poate sta departe de Facebook. Chiar de 1 mai, el a postat pe site-ul de socializare mai multe fotografii din zona în care a fost amplasat, până nu demult, faimosul „acvariu”.
„Acvariul” din centrul Timișoarei a devenit, de la 1 mai, doar o amintire urâtă. Ultimele rămășițe ale monstruoasei clădiri au fost îndepărtate, iar în locul lor au răsărit flori. Vestea a fost răspândită pe Facebook de primarul Nicolae Robu, care n-a pierdut ocazia să le ceară părerea prietenilor săi virtuali. Reacțiile au apărut imediat. Majoritatea comentatorilor salută dispariția „acvariului”, deși nu sunt foarte încântați de modul în care sunt aranjate florile. Oamenii recunosc, pe de altă parte, că „banii pentru o amenajare mai frumoasă nu cresc în copac”.
„Puteți face publică și suma cu care i-ați despăgubit pe proprietari?”, l-a întrebat pe Robu unul dintre comentatori. Răspunsul edilului șef a venit prompt: „Da, pot face publică suma cu care «i-am despăgubit» pe proprietari: ZERO LEI ȘI ZERO BANI. E OK?”. În toamna anului trecut, Consiliul Local Timișoara a decis ca proprietarii „acvariului” să primească, în schimbul mutării construcției, trei terenuri în valoare de peste 1,2 milioane de euro. Nicolae Robu a spus, ulterior, că schimbul viza, de fapt, subpasajul din Piața Operei.
Fetele de la CSM Lugoj, care trec prin cel mai dificil sezon din ultimul deceniu…
Duminică seara va avea loc desemnarea câștigătorului concursului cu poze, de Dragobete, realizat de Muzeul…
Un sondaj INSCOP ne arată ce nu mai speram să aflăm despre poporul român: că…
În comuna Şag continuă investițiile în infrastructură. În acest moment sunt în derulare două mari…
Există copii pentru care dezvoltarea nu vine de la sine. Copii care au nevoie de…
Au fugit de terenurile din Afumați și Clinceni, doar pentru a da de ninsoare și…