Categories: Administratie

Primaria va taxa marii poluatori din Timisoara cu 500 de lei!

Timișorenii nu s-au prea înghesuit la dezbaterea publică privind proiectul de hotărâre de stabilire a impozitelor locale pe 2014. Municipalitatea va taxa, de anul viitor, firmele care poluează, dar suma e atât de mică, încât nu va ridica probleme și cu atât mai puțin va determina societățile comerciale să ia măsuri.

Doar vreo 20 de persoane care voiau să se asigure mai mult că municipalitatea nu va creşte taxele şi impozitele anul viitor au fost prezente la dezbaterea publică organizată joi după-amiază. Primarul Nicolae Robu intenționează să introducă, de anul viitor, o taxă de mediu, care urmează să fie plătită de firmele care, prin activitatea lor, poluează aerul. Valoarea acesteia e însă… hazlie, la cifra de afaceri a societăților care îi asfixiază pe timișoreni.

„Cum am declarat în repetate rânduri, sunt adeptul fiscalităţii reduse. Nu vrem să-i împovărăm pe cetăţeni cu taxe şi impozite. Opţiunea noastră a fost să le ținem neschimbate. O taxă pe care vrem să o percepem va fi pentru agenţii economici care poluează mediul înconjurător. Taxa va fi foarte redusă, 500 de lei pe an”, a declarat Robu. Astfel, din 2014, firme precum Continental, Linde Gaz, Fabrica de Bere, Detergenţi, Azur, Smithfield Prod sau Smithfield Procesare vor plăti ceva mai mult de 100 de euro pe an, pentru că poluează mediul înconjurător.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

3 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

4 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

5 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

6 ore ago

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

8 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

o zi ago