Primăria Timișoara a scos la concurs luna trecută al treilea post de director adjunct la Poliția Locală. Funcția a fost creată încă din anul 2010, în timpul fostei administrații, dar abia acum s-a decis ocuparea ei. Asta, și în condițile în care actualul șef al Poliției Locale, Doru Spătaru, se confruntă cu mari probleme de sănătate, instituția fiind condusă de actualii adjuncți, Dorel Cojan și Cristina Scutariu.
Pentru concursul care demarează miercuri, cu proba scrisă, s-au înscris trei candidați, din care doar doi au fost acceptați. Este vorba de Filip Stancu și Constantin Zgabaia. Primul este mai cunoscut, fiind în trecut șef al al Poliției Rutiere Timiș. Numele lui a fost vehiculat încă din vara anului trecut pentru șefia Poliției Locale, Stancu dorindu-și chiar locul lui Spătaru.
Stancu a și fost votat de altfel pentru această funcție în cadrul conducerii PSD Timiș. N-a obținut postul, iar PSD i-a dat un loc la Direcția Regională de Metrologie. Filip Stancu este membru PSD pentru a doua oară, după a ce a trecut prin UNPR, PDL și iar PSD. În campania electorală pentru alegerile parlamentare a fost tot timpul „umbra” deputatului Gheorghe Ciobanu. În schimb, Zgabaia a lucrat în trecut la Poliția de Frontieră și nu este membru de partid. Dacă va câștiga concursul, Stancu va fi primul politician din fruntea Poliției Locale.
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…