Categories: Politica

Robu nu crede in ultimatumurile din USL

Președintele PNL Timiș, Nicolae Robu, crede că în USL nu se poate vorbi în termeni de ultimatumuri. În ultimele zile, situația din uniune este tensionată, di cauza senatorului liberal Sorin Roşca Stănescu, ale cărui declarații au deranjat social-democrații.

Nicolae Robu nu e îngrijorat de tensiunile iscate, în ultimele zile, în interiorul USL, din cauza atacurilor senatorului liberal Sorin Roșca Stănescu la adresa unor membri ai PSD. Premierul Victor Ponta a declarat că aceasta este cea mai mare criză din USL și a spus că, că dacă Roşca Stănescu rămâne în continuare senator PNL, atunci acordul USL nu se respectă.

Nu cred că între noi, aliaţii, trebuie să vorbim în termen de ultimatumuri. Pe de altă parte, cred că fiecare membru ale acestei uniuni trebuie să fie om raţional, corect, cinstit în raport cu partenerii şi trebuie să ne abţinem de la a face declaraţii publice negative unii la adresa celorlalţii. Dacă chiar avem opinii diferite asupra unor lucruri şi avem ceva chiar a ne reproşa, asta trebuie să se întâmple într-un cadru intim, în cadrul uniunii, şi nicidecum nu trebuie să ne aducem atingere publică unii altora”, spune președintele PNL Timiș.

Premierul Victor Ponta susține că „s-a umplut paharul”, fiind vorba de o campanie de denigrare a PSD. El așteaptă, până luni, o delimitare clară a PNL de senatorul Roșca Stănescu. Pe de altă parte, Stănescu a anunțat că nu intenționează să plece din partid. „Eu cred că domnul Ponta, peste week-end, se va gândi mai bine. Dacă rămâne consecvent, înseamnă că a făcut un caz din cazul Sorin Roşca Stănescu. Înseamnă că altceva îl determină să încerce ruperea USL”, a precizat senatorul.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

44 de minute ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

3 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

5 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

6 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

7 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

7 ore ago