Palmierii au „amutit” Politia Locala

De câteva săptămâni, Poliția Locală Timișoara e în silenzio stampa din cauza… palmierilor. Purtătorul de cuvânt Daniela Seracin a fost reprofilat, iar în locul ei nimeni nu e în stare să dea informații despre instituție. Iritat, Nicolae Robu le-a transmis jurnaliștilor că, dacă vor să știe ce face Poliția Locală, s-o sune pe… șefa Direcției de Comunicare a PMT.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Locale, Daniela Seracin, s-a ars rău din cauza unei confuzii a primarului Nicolae Robu. Acesta a rămas cu impresia că Seracin ar fi declarat, la o televiziune, că palmierii sunt păziți de 30 de poliţişti locali, nu de 18, cum era în realitate. Culmea este că declarația respectivă îi aparține consilierului local PDL Ștefan Sandu! Cert este că Daniela Seracin nu mai poate vorbi în numele Poliției Locale, iar de atunci s-a așternut tăcerea dintre sediul de pe strada Lorena. Polițistul desemnat s-o înlocuiască n-a reușit, în trei săptămâni, să transmită nicio informaţie legată de activitatea instituției. Omul are telefonul închis în marea majoritate a timpului, iar în rest nu răspunde.

Primarului Nicolae Robu i s-a făcut o demonstrație pe viu: unul dintre jurnaliști l-a sunat pe respectivul polițist, dar n-a avut succes. Enervat, edilul șef a găsit pe loc o soluție. „Nu ştiu ce se întâmplă la Poliţia Locală, probabil în această lună nu au avut nimic de comunicat. Pot să nu comunice şi să îşi facă treaba foarte bine. Mă voi interesa de ce nu răspunde la telefon purtătorul de cuvânt. Dacă nu vă răspunde, o sunaţi pe Alina Pintilie, de la Direcţia Comunicare”, a replicat Robu. Explicația primarului e cel puțin caraghioasă, în condițiile în care, până acum trei săptămâni, Poliția Locală avea ceva de comunicat. Chiar și de mai multe ori pe zi!

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

3 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

5 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

7 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

8 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

11 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

12 ore ago